eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Profesjonalizm w pracy

Profesjonalizm w pracy

2014-08-19 00:15

Profesjonalizm w pracy

Jak być profesjonalistą w pracy? © olly - Fotolia.com

Często słyszymy jak ważne jest, by zachowywać się jak „fachowiec” w miejscu pracy. Jeśli chcesz, by Twoja kariera ciągle się rozwijała - Twój szef musi myśleć o Tobie jako o członku zespołu, którego rzetelne działanie wpłynie na sukces firmy. Co więc zrobić, by być postrzeganym jako profesjonalista w swojej branży?

Przeczytaj także: Niezastąpiony pracownik: jak nim zostać?

Unikaj niekompetencji

Twój przełożony nie musi tłumaczyć Ci, na czym polega solidne i uczciwe działanie. Intuicja i doświadczenie podpowiada bowiem, jak dobrze zaprezentować się w miejscu pracy. Nierzetelność może przejawiać się np. w niedotrzymywaniu terminów projektów, czy chociażby nieprzygotowaniu się do ważnych spotkań biznesowych. Za brak profesjonalizmu uznaje się także traktowanie ludzi bez szacunku, kradzieże ich pomysłów, niedotrzymanie obietnic lub niekonsekwencję w działaniach. Unikaj tego typu zachowań, które na pewno nie pomogą Ci w zbudowaniu dobrej marki własnej.

Jak być profesjonalistą

Jeśli chcesz, by myślano o Tobie w kategoriach sumiennego, odpowiedzialnego i słownego pracownika, pamiętaj o kilku istotnych cechach:
 1. Bycie kompetentnym
  Warto być dobrym w tym, co się robi i posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, pozwalające wykonywać powierzone zadania z należytą starannością.
 2. Niezawodność
  Niezależnie od ilości obowiązków, zawsze należy dbać o dotrzymywanie terminów. To sprawia, że będziesz postrzegany jako osoba sumienna i godna zaufania.
 3. Szczerość
  Uczciwe traktowanie współpracowników to kolejna cecha profesjonalisty. Prawdomówność uczyni Cię człowiekiem wiarygodnym w oczach innych.
 4. Konsekwencja
  Spójne i wytrwałe zasady, którymi będziesz kierować się na co dzień, zbudują Twój wizerunek osoby dobrze zorganizowanej i logicznie myślącej.
 5. Szacunek
  Godne traktowanie współpracowników powinno dotyczyć każdego. Nie zapominaj o respekcie nie tylko dla osób, ale także dla ich pomysłów czy inicjatyw.
 6. Chęć rozwoju
  Profesjonalny pracownik stawia na rozwój własny i stałe poszerzenie swoich kompetencji czy umiejętności. Zamiast pozwolić, by Twoja wiedza przestała być aktualna, zadbaj o dostęp do świeżych informacji i inwestuj w naukę.
 7. Pozytywne nastawienie
  Nikt nie lub pracować z pesymistami. Zamiast narzekać, pozostań optymistycznie nastawiony a na problemy patrz w kategorii znalezienia rozwiązania.
 8. Wsparcie innych
  Twoi współpracownicy w razie problemów powinni czuć, że jesteś dla nich oparciem i służysz dobrą radą. Profesjonalne podejście polega też na byciu nauczycielem i przekazywaniu cennych porad.
 9. Skupienie na obowiązkach
  Twoje życie prywatne nie może mieć wpływu na wykonywana pracę. Czas spędzony w biurze powinien być efektywny, dlatego nie pozwól by sprawy domowe odciągnęły Cię od zadań.
 10. Uważne słuchanie
  Właściwa komunikacja opiera się na mówieniu, jak i na słuchaniu. Bądź elastyczny i tolerancyjny dla poglądów czy opinii innych.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: