eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Grozi Ci zwolnienie z pracy? - 6 symptomów

Grozi Ci zwolnienie z pracy? - 6 symptomów

2015-01-05 11:19

Grozi Ci zwolnienie z pracy? - 6 symptomów

Grozi Ci zwolnienie z pracy? © Jeanette Dietl - Fotolia.com

To, że sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła oraz obserwujemy spadek tendencji zwolnień, nie oznacza, że możesz odetchnąć z ulgą. Założenie, że groźba zwolnienia już Cię nie dosięgnie jest mylna. Jeżeli źle zinterpretujesz sytuację firmy, możesz niemile się zaskoczyć i przypłacić za to utratą posady.

Przeczytaj także: Utrata pracy - jak wesprzeć partnera?

Poniżej przedstawiamy 6 znaków, które mogą świadczyć o tym, że zostaniesz zwolniony z pracy nawet w gospodarce, która wydaje się, że jest stabilna:
  1. Spółka nie zarabia pieniędzy, a wręcz generuje straty, a jej udział w rynku spada lub zachowuje stagnacje
  2. Twoi współpracownicy zaczęli Cię unikać lub są znacznie mniej przychylni niż kiedyś
  3. Wiele rzeczy jest wykonywanych w tajemnicy
  4. Twój szef nie docenia Twojej pracy i wydaje negatywne opinie o niej
  5. Już dawno nie otrzymałeś pożyczki, ani awansu
  6. Wielu dobrych fachowców zamierza odejść z Twojej firmy

Wszystkie powyższe czynniki są niezależne od Ciebie i niewiele jesteś w stanie zmienić. Masz wpływ jedynie na rzeczy, które Cię bezpośrednio dotyczą. Zatem co zrobić, jeżeli pracujesz w firmie, w której zauważasz niektóre lub co gorsza wszystkie z tych oznak?

Najlepszą obroną jest dobry atak!


Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej to na pewno słyszałeś kiedyś stare dobre powiedzenie, że najlepszą obroną jest atak. W tym przypadku można to przełożyć na pracę. Jeżeli chowasz głowę w piasek i masz nadzieję, że w ten sposób zachowasz swoją pracę w firmie - wybrałeś najgorsze z możliwych rozwiązań.

fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com

Grozi Ci zwolnienie z pracy?

Zbadaj jakie są możliwości rozwoju Twojej kariery w innych firmach. Ale uwaga! Nie daj się przyłapać na tym nikomu z Twojej firmy, w której aktualnie pracujesz.


Oto kilka kroków do przygotowania dobrej obrony:
  • Upewnij się, że Twoje CV jest aktualne. Nie czekaj, aż zostaniesz zwolniony z pracy, bo wtedy może być już za późno. Zacznij działać wcześniej i nie trać czasu. Sprawdź, czy w Twoim życiorysie uwzględniłeś to, co najważniejsze. Nie zapomnij pochwalić się również najważniejszymi projektami – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Zacznij gromadzić dokumentację zawierającą, konkretne przykłady i sposoby Twojej skuteczności. Skoncentruj się głównie na danych liczbowych. Są bardziej przejrzyste i wiarygodne. Warto więc wpisać taką informacje do CV np. że byłeś częścią grupy, która zapobiegła stracie lub wygenerowała zysk dla firmy w wysokości X złotych.
  • Zbadaj jakie są możliwości rozwoju Twojej kariery w innych firmach. Ale uwaga! Nie daj się przyłapać na tym nikomu z Twojej firmy, w której aktualnie pracujesz. Może to być powód do zwolnienia Cię. Nie ułatwiaj im wyboru – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl
  • Skontaktuj się ze specjalistą w danym obszarze wiedzy, który pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru i wskaże drogi realizacji celów.

Bądź wyczulony na wszelkie znaki ostrzegawcze lub inne negatywne symptomy, które dostrzegasz w relacji z szefem lub współpracownikami. Pamiętaj, że jeżeli firma przechodzi kryzys - wszyscy są narażeni na utratę pracy, a każdy pretekst, nawet najmniejsze uchybienie jest zagrożeniem dla pracownika.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Nowy rok, nowa praca?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: