eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Czas na szukanie nowej pracy - 10 sygnałów

Czas na szukanie nowej pracy - 10 sygnałów

2014-04-09 00:59

Czas na szukanie nowej pracy - 10 sygnałów

Czas na szukanie nowej pracy © apops - Fotolia.com

Wiele osób w pewnym momencie kariery zaczyna traktować swoją pracę obojętnie. To pierwsza czerwona flaga – główny znak, że czas zmienić posadę. Poczucie znużenia to sygnał do poważnej oceny swojej dotychczasowej pracy i celów, które chciałbyś osiągnąć. Eksperci monsterpolska.pl prezentują poniżej 10 sygnałów świadczących o tym, że najwyższy czas poszukać nowej pracy.

Przeczytaj także: Zmiana pracy? Tak, ale za większe pieniądze

  1. Pominięto Cię przy awansach. Jeśli tak się dzieje, dowiedz się, dlaczego. Mogłeś nie mieć odpowiednich kwalifikacji czy doświadczenia, jeśli jednak nie otrzymasz prostej odpowiedzi, może chodzić o coś innego.
  2. Nie dogadujesz się z szefem. Jeśli nie lubisz swojego szefa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że on również nie darzy Cię sympatią. W tej sytuacji Twoje szanse na sukces są mocno ograniczone – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl
  3. Przejmujesz się pracą w wolnym czasie. Jeśli wizja poniedziałku spędza Ci sen z powiek przez całą niedzielę, zaufaj swoim instynktom. Jeśli to tylko wina bieżącego projektu, problem może być tymczasowy. Jeśli natomiast stresujesz się pracą za każdym razem, gdy masz wolne, może to być znak większego problemu.
  4. Firma zostaje przejęta. To nie zawsze musi oznaczać kłopoty, ale lepiej dowiedz się więcej na temat firmy przejmującej. Jeśli postanowią zrobić porządki, możesz czuć się zagrożony.
  5. Firma przeprowadzała kilkukrotną redukcję zatrudnienia. Podczas kryzysu wiele organizacji boryka się z problemami finansowymi, jednak jeśli zwolnienia zdarzają się po raz kolejny, poprzednie nie spełniły swojego zadania. Może to oznaczać, że spadnie na Ciebie nierealna liczba obowiązków.
  6. Ludzie przestali z Tobą rozmawiać. Jeśli nie jesteś zapraszany na spotkania kierownictwa lub kluczowe decyzje podejmowane są bez Ciebie, możliwe, że jesteś celowo wykluczany. Zastanów się, czy lepiej będzie zapytać, co się dzieje, czy od razu zacząć szukać nowej pracy.
  7. Nie ma przed Tobą żadnych wyzwań. Niektórym stagnacja wręcz odpowiada, jednak jeśli nie należysz do tej grupy, poproś o nowe projekty lub szkolenia. Jeśli to niemożliwe, możesz zacząć rozglądać się za lepszymi perspektywami na rozwój.
  8. Twój szef lub współpracownicy podważają Twój autorytet. Możesz mieć poczucie, że projekty, które zaakceptowałeś, lub decyzje, które podjąłeś, są odrzucane przez innych - za Twoimi plecami lub otwarcie. Jeśli dotyka Cię brak szacunku i niedocenianie Twojej pracy, lepiej ją zmień.
  9. Jesteś zbyt zestresowany. Jeśli natłok obowiązków w pracy nie pozwala Ci cieszyć się rodziną czy wręcz zapewnić odpowiedniej opieki swoim dzieciom, zmiana pracy może przynieść korzyści nie tylko Tobie. Niektórzy boją się zmian z powodu dobrych zarobków. Do Ciebie należy decyzja, czy pieniądze są ważniejsze od Twojego dobrego samopoczucia i życia rodzinnego – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monster polka.pl
  10. Masz koszmary dotyczące pracy. Większości ludzi praca śni się od czasu do czasu. Jednak regularne biurowe koszmary mogą być oznaką, że Twój mózg chce Ci coś podpowiedzieć.
Czasem może być trudno dostrzec różnicę między chwilowym brakiem satysfakcji a byciem nieszczęśliwym od długiego czasu w swojej pracy. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i kiedy przyjdzie na to czas, zrobić odpowiedni krok.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Angelika Bachurska 48799

    Angelika48799 / 2014-04-09 15:24:30

    Podjecie decyzji o zmianie pracy, jest jedna z najtrudniejszych wyzwań w życiu, ponieważ każda osoba postawiona w takiej sytuacji ma wątpliwosci dotyczące tego czy nowa praca będzie dawała jej satysfakcje czy też będzie gorze, a po drugie towarzyszy w naszym kraju bardzo wysoki wskaźnik bezrobocia, gdzie ciężko o prace i to w odpowiadającej danej osobie zawodzie. Zdobycie odwagi jest wielkim wysiłkiem, lecz osoba znajdująca sie w sytuacji gdzie dotychczasowa praca jest cieżka nie daje żadnych satysfakcji działa na daną osobę strasująco nie powinna sie zastanawiać tylko stawić czoło wyzwaniom, i poszukać lepszej ciekawszej pracy z bardzo sprzyjającym nastroju, gdzie panuje spokój i zrozumienie. Jednak współczesnosc w rynku pracy sprzyja mobilności pracowników , jest wiele firm które pozwalaja sie rozwijać, tylko wystarczy bardzo uważnie sie rozglądnąć i popatrzeć z innej perspektywy, czyli cheć rozwoju i zdobycia awansu.
    Należy uważać, aby zmiana pracy nie następowała co pół roku bądź co rok. Podejmując pracę na nowym stanowisku, należy być przekonanym, czego się po tej zmianie oczekuje i czy jest się gotowym na zmianę dotychczasowego stylu życia. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Czas na szukanie nowej pracy - 10 sygnałów

    Marcin Majka / 2014-04-12 15:25:36

    W ciągu ostatnich pięciu lat prawie jedna trzecia (31 %) dorosłych i zawodowo aktywnych Polaków zmieniła pracę, jak mówi raport CBOS-u opublikowany już w roku 2013. I przynajmniej dwa razy ta grupa respondentów zmieniała pracę w przeciągu tych pięciu lat. Nawet, jeśli te wszystkie obawy w Polakach istnieją nie przeszkadza nam to w zmianie pracy. Tym bardziej, że coraz częściej jest ona wymuszona koniunkturą na rynku. Ludzie decydują się również na zmianę pracy aby ta dawała im satysfakcję i pozwalała spełnić się zawodowo. Nierzadko zmiana pracy wiąże się jednak z dużymi zmianami w życiu prywatnym pracownika. Nowa trasa dojazdów, nowe godziny pracy, nowa pensja, a przede wszystkim ryzyko związane z tym, że praca może okazać się trudniejsza, mniej satysfakcjonująca, bardziej wymagająca. Zmiana pracy to często też utrata poczucia stabilizacji. Pocieszeniem dla osób chcących zmienić pracę jest to, że z reguły pierwsze miesiące w nowej pracy są znacznie bardziej przyjemne niż to, czego się spodziewali. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: