eGospodarka.pl

PracaOferty pracy Poznań › C&C Global Controller Divestment

Kto szuka:

GSK

Stanowisko:

C&C Global Controller Divestment

Numer referencyjny:

255178

Lokalizacja:

Poznań

wielkopolskie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Almost 300 employees have already joined the ranks of the new financial centre, whose headquarter is located in Poznan.

Currently, we are looking for experienced candidates for the position of C&C SME Divestments. Please find details below. If you are interested in the role – apply and join our GSK Finance Hub – Europe!

As a C&C SME Divestments (GSK Finance Hub) you will work as a part of the Global Finance Services Divestments Team to deliver both the project and operational aspects of GSK Divestment projects.

Your responsibilities:

Project aspects:

  • Work with the business development teams to understand divestment projects
  • Understand the impact of divestments on Global Finance Services
  • Coordinate the delivery of divestment activity across the 3 regional C&C hubs
  • Interpret Global Reporting Instructions and prepare instructions for each tower
  • Provide training to the C&C teams on the financial entries required for each divestment

Operational aspects:

  • Undertake global C&C activity where required
  • Ensure all divestment activities are correctly reflected in financial statements
  • Work with Finance BD Divestment managers in to determine any improvements required for reporting

Wymagania stawiane pracownikowi:

Why You?
  • University degree in Business Administration, Economics or Accounting
  • Minimum 5 years of experience in Financial Reporting or Financial Controlling area
  • Experience working in corporate environment
  • Very high analytical and financial skills practised in complex environments
  • Assertive, pragmatic and with good team spirit
  • Fluent English (minimum C1)
  • Excellent communication and organization skills

Firma oferuje:

Why GSK?
  • We are a high performing talented team who support our businesses in making the right decisions and driving GSK Finance towards best-in-class
  • Career with purpose - whatever it is you’re doing, you’ll be sharing our mission to improve the quality of human life, by enabling people to do more, feel better and live longer
  • Possibility of developing within the role and company’s structure
  • Additional benefits (bonus plan, medical care, life insurance, pension scheme, sports card, recreation allowance, social fund)
  • Access to newest technologies and solutions
  • Integration events
  • Career at one of the leading global healthcare companies
  • Supportive & friendly working environment
  • Corporate culture based on our values: patient focus, integrity, respect and transparency

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy praca

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2020-11-22

do końca oferty: 29 dni

pracodawca: GSK

branże: Bankowość / Leasing
Inne / Pozostałe

Praca - wiadomości i porady

  • Które studia podyplomowe zapewnią najwyższe zarobki?

    Które studia podyplomowe zapewnią najwyższe zarobki?

    W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 wzięło udział 18 438 osób, które ukończyły studia podyplomowe. Większą grupę stanowili mężczyźni. Ankietę uzupełniło 57% mężczyzn i 43% kobiet.

  • Jak zatrudnić cudzoziemca ze Wschodu?

    Jak zatrudnić cudzoziemca ze Wschodu?

    Należy zauważyć, iż pojęcie „Wschodu” jest dość szerokie – tym bardziej z punktu widzenia polskiego prawa migracyjnego. Stąd też różne są zasady zatrudniania obcokrajowców ze Wschodu. Prawo polskie, co do zasady wymaga, żeby ...

  • Ile zarabia prezydent Polski? Jak wypada na tle innych?

    Ile zarabia prezydent Polski? Jak wypada na tle innych?

    W II turze wyborów prezydenckich niewielką przewagą głosów zwyciężył Andrzej Duda, który głową naszego państwa będzie przez kolejne 5 lat. To sprzyjająca okazja, aby przyjrzeć się, ile zarabia prezydent Polski i jak jego ...

  • 4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

    4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

    Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. To przekonanie bierze się zapewne stąd, że w takim przypadku nie trzeba udowadniać niskiej jakości pracy zatrudnionego, nieodpowiedniego ...

  • Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

    Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

    W 2019 roku najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim. Mediana ich zarobków wynosiła o 1 100 PLN więcej względem wykształcenia wyższego magisterskiego.