eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

2013-06-03 13:55

Przeczytaj także: Kariera w IT musi być przemyślana


Decyzja o podjęciu studiów następuje jednak w młodym wieku, w którym spora liczba osób nie zna jeszcze rynku pracy i możliwości rozwoju swojej kariery. Często dopiero po odbyciu pierwszych praktyk studenckich młodzi ludzie orientują się, w jakim kierunku chcieliby się rozwijać zawodowo. Na tym etapie zaczynają też sporządzać dokumenty aplikacyjne i przeglądać oferty pracy – dowiadują się dzięki temu, jakich kompetencji oczekują pracodawcy i konfrontują je z obecnie posiadanymi. Nie warto jednak porzucać swoich pasji.

- Obecna sytuacja na rynku sprawia, że w pracy możemy spodziewać się wielu wyzwań i nieustających zmian, dlatego warto jej szukać w obszarze zainteresowań i własnych mocnych stron, aby mieć motywację do mierzenia się z codziennymi zadaniami – radzi ekspertka z portalu ArchitekciKariery.pl.

Net i working

W poszukiwaniu możliwości zdobywania doświadczeń zawodowych nieoceniona jest sieć. W Internecie znajdziemy nie tylko wiele interesujących ofert pracy, staży czy praktyk. Sieć daje także szansę na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy. Do najpowszechniejszych form prezentacji siebie w Internecie należy tworzenie profili w profesjonalnych serwisach rekrutacyjnych, angażowanie się
w branżowe dyskusje, także na tych mniej oficjalnych portalach, pisanie blogów związanych ze swoimi zainteresowaniami itd. Wybór środków jest bardzo duży i zależy od tego, jaki mamy na siebie pomysł i jak chcemy kreować swoją osobistą markę (personal branding). - Istnienie w społecznościach świadczy o dojrzałym i świadomym podejściu do swojego życia zawodowego. Warto jednak dbać o swoją wizytówkę w sieci: pisać ciekawe posty, dzielić się wiedzą, dyskutować merytorycznie na grupach, nawiązywać biznesowe relacje i w ten sposób pokazywać czym my się zajmujemy, co do tej pory osiągnęliśmy i na jakim etapie obecnie jesteśmy. Jest to proces, nad którym pracuje się stale, ale który bardzo owocuje w naszej karierze zawodowej – wyjaśnia Beata Kapcewicz.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, aby oddzielać życie prywatne od zawodowego i nie umieszczać treści, które z pewnością nie zainteresują naszych potencjalnych pracodawców lub współpracowników, a wręcz mogą nas w ich oczach skompromitować.

Jak odnaleźć się na rynku pracy?
  1. Zacznij zdobywanie doświadczenia zawodowego możliwie najwcześniej (blisko ¾ ofert w serwisie Pracuj.pl zawiera wymóg doświadczenia). Poza wiedzą potrzebną na danym stanowisku, pracodawcy u kandydatów doceniają również:
    • zainteresowanie i ogólną znajomość branży
    • umiejętność wskazania swoich mocnych stron
    • obycie w kontakcie z klientami i współpracownikami
    • inicjatywę i angażowanie się w rozmaite projekty
  2. Wybierz swoją drogę
    • przed wyborem kierunku studiów zorientuj się, czy zawód, który można wykonywać po dyplomie, jest przyszłościowy
    • szukając pracy zwróć uwagę na zgodność branży ze swoimi zainteresowaniami i specjalizacją (dla badanych przez Pracuj.pl zgodność z zainteresowaniami i wykształceniem jest głównym powodem wyboru danej branży (odpowiednio 67% i 55% wskazań)
  3. Zadbaj o swój wizerunek w sieci
    • daj się znaleźć pracodawcy poprzez profesjonalne serwisy rekrutacyjne
    • przywiązuj wagę do swoich publicznych wypowiedzi i postów
    • buduj sieć zawodowych kontaktów
    • bądź tam, gdzie są ludzie z interesującej cię branży


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: