eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wakacyjna praca na zastępstwo

Wakacyjna praca na zastępstwo

2012-07-25 00:10

Wakacyjna praca na zastępstwo

Kierowca autobusu © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracownik udający się na urlop stawia swojego pracodawcę przed problemem poradzenia sobie z niedoborem kadry. Problem ten jest tym większy, im kosztowniejsze (czasem wręcz niemożliwe) jest przerwanie ciągu pracy. Dlatego w okresie wakacyjnym firmy zatrudniają pracowników zastępczych, których średnie wynagrodzenie może sięgać nawet 17,25 zł brutto za godzinę - wynika z najnowszych danych firmy Work Service S.A.

Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo tylko na czas nieobecności

fot. Kzenon - Fotolia.com

Kierowca autobusu

Na najwyższe maksymalne zarobki mogą liczyć kierowcy autobusów z godzinną płacą sięgającą 21 zł

Latem nadarza się wiele okazji na znalezienie czasowego zatrudnienia: oprócz prac sezonowych pojawiają się oferty pracy na zastępstwo, gdzie głównym zadaniem nowego pracownika jest utrzymywanie ciągłości obowiązków wykonywanych przez osobę przebywającą obecnie na urlopie. Wśród kategorii zawodów wyróżnionych w analizie Work Service, na najwyższe maksymalne zarobki mogą liczyć kierowcy autobusów z godzinną płacą sięgającą 21 zł.

- Praca na zastępstwo to przede wszystkim szansa dla osób długotrwale bezrobotnych. Dorywcze zatrudnienie z jednej strony będzie dla nich źródłem dochodu, z drugiej strony, poprzez nabycie doświadczenia, zwiększy ich szanse na rynku pracy. Zastępstwo to również szansa dla studentów, dla których może być to pierwsze zawodowe doświadczenie oraz możliwość zdobycia środków na wymarzone wakacje – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

W pierwszej trójce najbardziej opłacalnych zawodów, zaraz po kierowcy autobusu, zajmują pracownicy produkcji ze średnią płacą 13,25 zł oraz pracownicy biurowi, którzy w najlepszym wypadku mogą liczyć na zarobki w wysokości 16 zł. Czwarte miejsce przypada pomocnikom w działach księgowości, dla których najmniej korzystny scenariusz, zakłada pracę za 10,5 zł za godzinę. Ostatnie miejsce zajmują magazynierzy, których średnia płaca wynosi 11,5 złotego brutto, zatem jedynie 2 złote więcej niż minimalna stawka godzinowa.

- Praca na zastępstwo trwa zazwyczaj od dwóch do sześciu tygodni. Głównym warunkiem otrzymania posady jest pełna dyspozycyjność oraz łatwość adaptacji do nowych warunków i obowiązków. Ponieważ jest to praca jedynie okresowa, dlatego najczęściej stosowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę tymczasową lub umowa cywilnoprawna – wyjaśnia Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

W przypadku pracy na zastępstwo nie prowadzi się dużych rekrutacji. Najczęściej oferty te nie są ogłaszane w Internecie ze względu na fakt, że pracownicy sami proponują osobę, która zastąpi ich w czasie urlopu. Często wybór pada na najbliższych członków rodziny pracownika. Dlatego chcąc znaleźć taką ofertę najlepiej pytać bezpośrednio w firmie lub przez znajomych, którzy w nich pracują. - W Polsce istnieje coraz więcej przedsiębiorstw, w których do pracy na zastępstwo przyjmowane są pełnoletnie dzieci pracowników. Jest to świetna okazja na dorobienie dodatkowych pieniędzy, które mogą odciążyć budżet domowy – dodaje Krzysztof Inglot.

fot. mat. prasowe

Prace na zastępstwo - wynagrodzenia

W pierwszej trójce najbardziej opłacalnych zawodów, zaraz po kierowcy autobusu, zajmują pracownicy produkcji ze średnią płacą 13,25 zł oraz pracownicy biurowi, którzy w najlepszym wypadku mogą liczyć na zarobki w wysokości 16 zł


Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo   Umowa na zastępstwo

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: