eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak aktywnie szukać pracy?

Jak aktywnie szukać pracy?

2012-06-02 00:15

Przeczytaj także: Co utrudnia poszukiwanie pracy?


Targi pracy

Proaktywne szukanie pracy to nie tylko Internet. W większych miastach organizowane są również Targi pracy, na których poszukujące pracowników firmy na swoich stoiskach informują o wakatach. Targi pracy to dobra okazja zwłaszcza dla pracowników młodych – studentów i absolwentów. Dają nie tylko wiedzę o miejscach pracy, ale również o tym, jak wygląda w firmie proces rekrutacji i jak się do niego przygotować. Targi pracy najczęściej organizowane są wiosną i na jesieni, a informacje o nich znajdziemy na uczelni i w ogłoszeniach uniwersyteckich Biur Karier.

Agencje Rekrutacyjne

Jednym ze sposobów na zwiększenie swoich szans na rynku pracy jest przesłanie swojego CV do agencji rekrutacyjnej. Nawet jeśli nie dostaniemy oferty pracy na stanowisko, na które aplikowaliśmy, to są szanse, że aplikacja zostanie wykorzystana w innych procesach rekrutacyjnych, w których pracodawca będzie poszukiwał kandydata o podobnym profilu kompetencyjnym. „Przy wysyłaniu CV do Agencji Doradztwa Personalnego warto kierować się renomą Agencji, a także co jakiś czas aktualizować swoje CV – zwłaszcza wtedy, kiedy zmienią się nasze doświadczenia, zdobędziemy nowe umiejętności lub inaczej będziemy postrzegać nasze oczekiwania finansowe.” – wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk - prezes Praca.pl

Agencje Rekrutacyjne, które poważnie traktują swoich kandydatów same uaktualniają bazę i każdorazowo pytają kandydatów o to, czy są zainteresowani kolejna oferta pracy. „W naszym serwisie ogłoszenia rekrutacyjne umieszcza sporo agencji pracy. Wysyłając do niektórych z nich swoje CV kandydat zwiększa szanse na ciekawe propozycje pracy nawet wtedy, kiedy nie szuka jej w sposób aktywny” – podkreśla Krzysztof Kirejczyk.

Head Hunterzy

W podobny sposób jak Agencje pracy działają agencje headhunterskie – wyszukują one kandydatów na zlecenia pracodawców. Oferty dotyczą najczęściej wysokich stanowisk specjalistycznych i managerskich. Headhunterzy często działają również na zlecenie firm międzynarodowych, o dużym kapitale – takie firmy stać bowiem na to, by w usługi łowców głów inwestować. Procedura będzie tu podobna, jak w przypadku wysyłania CV do Agencji Pracy.

CV wysyłane do firm

Czy warto wysyłać aplikacje nawet wtedy, kiedy firma nie prowadzi procesu rekrutacyjnego? „Szanse na otrzymanie propozycji pracy wtedy, kiedy firma nie posiada oficjalnie wolnego wakatu są oczywiście mniejsze niż kiedy firma prowadzi proces rekrutacyjny, ale mimo to uważam, że CV warto wysłać. Kandydat może trafić na sytuację, w której firma dopiero przygotowuje się do uruchomienia rekrutacji. Jeśli CV kandydat wzbudzi zainteresowanie działu HR, to jego osoba może zostać zapamiętana, a kontakt wykorzystany wtedy, kiedy wakat się pojawi.” - wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk.

Proaktywność kandydata to wysoko ceniona przez pracodawców cecha. Świadczy o inicjatywie i braniu odpowiedzialności za swoje decyzje życiowe. Przy trudnym rynku pracy daje też przewagę konkurencyjną, która przekłada się na zwiększone szanse na lepszą pracę – a co za tym idzie, na to, że będziemy bardziej zadowoleni z rozwoju kariery zawodowej. Zatem – do dzieła!

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: