eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Utrata pracy - jak wesprzeć partnera?

Utrata pracy - jak wesprzeć partnera?

2012-01-02 09:58

Przeczytaj także: Grozi Ci zwolnienie z pracy? - 6 symptomów


2. Pseudooptymizm

Faza ta zaczyna się po okresie szoku, kiedy osoba bezrobotna oswaja się z sytuacją. Pseudooptymizm polega na intensywnym rzuceniu się w wir szukania pracy, z nadzieją i pozytywnym myśleniem. To najlepsza faza na znalezienie nowej pracy. Partner podczas tej fazy powinien dbać przede wszystkim o to, by ów optymizm nie opuścił bezrobotnego . „Najgorszą rzeczą, którą można zrobić osobie bliskiej w tej fazie bezrobocia jest naciskanie i kontrolowanie tego, na ile intensywnie szuka pracy. Ciągłe dopytywanie o to, „czy dzwonili” i „ile nowych ogłoszeń dziś znalazłeś?” może doprowadzić do szybkiego wypalenia” - wyjaśnia Monika Michalak z Praca.pl. Partner powinien zatem interesować się postępami w szukaniu pracy, ale najlepiej pozwalać osobie bezrobotnej samodzielnie opowiadać o kolejnych ogłoszeniach, CV i rozmowach kwalifikacyjnych.

3. Czarnowidztwo

Ten etap bezrobocia dotyka najczęściej osoby będące bez pracy przez około pół roku. Zauważa się u nich wyraźny spadek ilości czasu przeznaczanego na szukanie pracy, co w efekcie często prowadzi do konfliktów w rodzinie. Bezrobotny powoli traci nadzieję na znalezienie pracy. „CV wysyłane bez zwracania uwagi na treść ogłoszenia, niedopasowane do oferty to właśnie najczęściej aplikacje od osób, które straciły już wiarę w to, że prace znajdą.” - podkreśla Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl.

4. Fatalizm

Długotrwałe bezrobocie (powyżej roku), może doprowadzić do wejścia w fazę fatalizmu, czyli przekonania, że pracy nie ma, nigdy się jej nie znajdzie i nie warto jej szukać. Bezrobotny ma poczucie porażki życiowej, obniżone poczucie własnej wartości, stany depresyjne, problemy ze snem. Zdarza się również i tak, że na zewnątrz – wobec rodziny i przyjaciół, osoba taka zaczyna zachowywać się tak, jakby brak pracy jej nie przeszkadzał. Takie zachowanie owocuje zaś napięciem w relacjach z bliskimi. Partner osoby bezrobotnej, która znajduje się już w fazie fatalizmu, powinien delikatnie zachęcać ją do szukania pracy, podkreślać jej mocne strony, oferować pomoc – np. w wyszukiwaniu ogłoszeń, ale nie powinien działać za nią (np. wysyłać CV w imieniu osoby bezrobotnej). „Dla osób długotrwale bezrobotnych Urzędy Pracy organizują doszkalające kursy, które umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji i uprawnień. Warto z takich możliwości korzystać i dopytywać o nie w instytucjach wspierających rynek pracy” - dodaje Krzysztof Kirejczyk. Takie opcje można też bliskiej osobie sugerować.

Dzieci w obliczu bezrobocia

Utrata pracy przez ojca lub matkę ma również wpływ na dzieci. Z jednej strony rodzina odczuwa zmniejszenie domowego budżetu, z drugiej dzieci nagle mają mamę lub tatę cały czas do dyspozycji. Czy mówić dzieciom o tym, że jedno z rodziców straciło pracę? I jak to wyjaśnić?
Próby ukrycia przed dziećmi tego, że rodzic stracił pracę to najgorsza metoda z możliwych. Dzieci zauważą nie tylko zwiększoną obecność rodzica w domu - stres i poddenerwowanie wywołane bezrobociem szybko staną się dla nich czytelne. Nie wiedząc jednak, co ten stan powoduje, mogą szukać winy w sobie i uważać, że tato jest zły bądź smutny przez nie. Jak więc rozmawiać z dziećmi? Specjaliści z serwisu Praca.pl radzą: Dostosuj komunikację do wieku dziecka. Wyjaśniaj wszystko tak, by dziecko miało jasność sytuacji i upewniaj się, jak dziecko rozumie to, co usłyszało.

Zapewnij dziecko, że utrata pracy nie miała z nim nic wspólnego

Przygotuj się na pytanie „dlaczego” dotyczące powodów utraty pracy. Powiedz też dziecku, że to, iż mama bądź tata spędzają teraz w domu więcej czasu jest sytuacją przejściową. Dla dziecka możliwość spędzania większej ilości czasu z rodzicem jest radością i może uznać, że od teraz mama czy tata będą z nim już zawsze.

Wyjaśnij dziecku, że ze względu na to, że rodzic nie ma pracy, rodzina będzie mieć mniej pieniędzy na różne zachcianki, ale nie odmawiaj dziecku wszystkiego – utrata pracy przez rodzica nie może być karą dla dziecka.

Pamiętaj, że dziecko ma oczy i uszy szeroko otwarte. Staraj się więc nie narzekać przy dziecku – możesz przez to mocno je zaniepokoić. Mimo tego, że bezrobocie to trudny okres, postaraj się przy dziecku być radosny, zachęcaj też partnera do spędzania czasu z dzieckiem.

Wspieranie partnera poprzez troskę, zapewnianie o uczuciach, motywowanie pozwala osobie, która straciła pracę pewniej przejść przez ten trudny okres i efektywniej poradzić sobie z sytuacją szukania nowej pracy. Choć jest to trudny dla związku okres, to obie strony muszą dbać o wzajemne relacje.

Przeczytaj także: 6 sposobów na utratę pracy 6 sposobów na utratę pracy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: