eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak powinny wyglądać referencje?

Jak powinny wyglądać referencje?

2010-11-04 13:52

Przeczytaj także: Referencje w CV


Kiedy przekazywać referencje nowemu pracodawcy?

Bardzo dużo osób popełnia zasadniczy błąd przy dzieleniu się swoimi referencjami. Mianowicie wszystkie uzyskane referencje skanuje i wysyła od razu, jako załączniki wraz z CV i Listem motywacyjnym w pierwszym etapie odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Tym sposobem wysyła do rekrutera nawet kilkanaście załączników, które łącznie potrafią ważyć nawet kilkanaście megabajtów. Nie zdają sobie sprawy z tego, że taka wiadomość może nie być dostarczona do odbiorcy, ze względu na ograniczenia przepustowości skrzynek korporacyjnych. Dodatkowo duża ilość załączników powoduje, że rekruter będzie miał trudności ze znalezieniem naszego CV, które w pierwszej kolejności go interesuje. Wniosek jest prosty. Nie ma sensu wysyłanie od razu wszystkich naszych referencji. Co najwyżej zachęcam do zamieszczenia informacji w liście motywacyjnym, jakimi referencjami dysponujemy i do jakich osób będzie można zadzwonić, aby potwierdzić nasze referencje.

Referencje wysyłamy w sytuacji, kiedy w ogłoszeniu o pracę jest taka prośba lub kiedy zostaniemy o to poproszeni drogą mailową lub telefoniczną przez osobę prowadzącą rekrutację. Natomiast zawsze musimy mieć ze sobą referencje, kiedy idziemy na rozmowę rekrutacyjną. Powinniśmy mieć oryginały oraz kopie, które będziemy mogli zostawić osobie, z którą będzie rozmowa rekrutacyjna.

Zachęcam do przygotowania takiej teczki, którą zostawimy rekruterowi zawierającej:
  • Listę referencji wraz z nazwiskami i numerami osób, które mogą je potwierdzić,
  • Kopię referencji,
  • Kopię świadectw pracy,
  • Kopię ukończonych szkoleń i kursów oraz certyfikatów,
  • Kopie świadectwa ukończenia szkoły lub dyplomu szkoły wyższej,
  • Wydrukowane w kolorze CV oraz list motywacyjny,
  • Dodatkowe dokumenty, o jakie zostaniemy poproszeni przed spotkaniem.
Wszystkie te dokumenty mogą być spięte i włożone do folii ochronnej lub zbindowane. Taki zabieg pokaże nasze przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, naszą otwartość i pozwoli na zbudowanie zaufania do naszej osoby. Co najważniejsze, da szansę wykorzystać najlepiej nasze referencje i zwiększy prawdopodobieństwo zatrudnienia.

poprzednia  

1 2

oprac. : LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: