eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa o pracę: bez przekleństw i minispódniczek

Rozmowa o pracę: bez przekleństw i minispódniczek

2010-08-13 00:27

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: gdy padają dziwne pytania


M.in. dlatego osoby rekrutujące czasami muszą - w sposób celowy - wywołać stres w kandydacie. „Jeśli wymaga tego stanowisko, stosujemy tzw stress interview, podczas którego np. nie odzywamy się przez 10 minut i obserwujemy reakcję kandydata”, opowiada ekspertka Work Express.

Kandydatka w legginsach

Zupełnie inaczej do rozmowy rekrutacyjnej podchodzą młodzi Polacy. Do biura agencji przychodzą swobodnie ubrani i czują się panami sytuacji używając kolokwializmów i zachowując się często w sposób graniczący z arogancją. „Luźna poza, panie obwieszone biżuterią, z tipsami, w legginsach i tunice ledwie zakrywającej pupę, w bluzeczce o rażącym kolorze. Panowie w dżinsach i swetrze, czasem nawet bluzie z kapturem”, Natalia Tomasiewicz podaje skrajne przykłady zaobserwowane podczas rozmów o pracę. Powodem takiego podejścia do sprawy może być fakt, że młodzi ludzie chodzą często na wiele rozmów rekrutacyjnych w jednym czasie i niektórych z nich najwyraźniej nie traktują poważnie.

W karierze pani Natalii zdarzyła się też kandydatka, która przyszła na rozmowę o pracę nietrzeźwa. W czasie wywiadu osuwała się z krzesła. Czasem osoby zainteresowane pracą traktują agencję rekrutacyjną jak telefon zaufania. Ekspertka Work Express wspomina pana, który zadzwonił do niej z Amsterdamu z pytaniem, czy w Polsce można już zarabiać 15 tys. zł. miesięcznie, bo zastanawia się nad powrotem do kraju. Kiedy usłyszał, że to zależy od kwalifikacji i stanowiska, zaczął użalać się na Polskę.

Niezbyt dobre wrażenie robią też na rekruterach osoby, które wysyłają swoje aplikacje bezmyślnie. „Kiedy dostajemy od jednej osoby CV na każde stanowisko, na które ogłoszamy nabór, to wyraźny sygnał, że kandydat liczy po prostu na łut szczęścia. Takie zachowanie świadczy to raczej o desperacji niż przemyślanym i zmotywowanym działaniu”, mówi Artur Ragan, ekspert Work Express.

Jak przekonać do siebie rekrutera?
  • Przygotuj dobre i szczere CV: pamiętaj, że życiorys to dokument. To, co w nim napiszesz, jest punktem wyjścia do rozmowy rekrutacyjnej. Unikaj ogólników np.: jestem punktualny, kreatywny itp., nie pisz o temacie swojej pracy dyplomowej – rekruterzy rzadko o to pytają, opisz swoje hobby, bo może ono stać się punktem wyjścia do ciekawej rozmowy, ale niech ono nie zajmuje 1/3 CV.
  • Bądź pewien swoich kompetencji: nie musisz znać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z pracą na stanowisku na które aplikujesz, ale jeśli piszesz w CV o swoich kompetencjach, spodziewaj się, że rekruter zapyta Cię o nie.
  • Nie wchodź za biurko rekrutera: proces rekrutacji odbywa się według prostych i jasnych zasad. Pokazując rekruterowi, że jesteś ważniejszy od niego nie wpływasz pozytywnie na jego ocenę.
  • Zadbaj o swój wygląd: rekruterzy nie przywiązują aż tak dużej wagi do wyglądu kandydata, ale często robią to pracodawcy. Niedbały wygląd może „spalić“ Twoją kandydaturę w oczach pracodawcy.
  • Nie klnij: wulgarne słownictwo może czasem nawet przydać się w zarządzaniu, jednak w czasie rozmowy o pracę świadczy raczej o Twoim braku wyczucia sytuacji, niż silnym charakterze.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: