eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: gdy padają dziwne pytania

Rozmowa kwalifikacyjna: gdy padają dziwne pytania

2010-07-08 13:40

Większość osób ubiegających się o pracę spotkało się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej z zaskakującymi pytaniami. Czasem kompletnie nie dotyczą one stanowiska, o jakie kandydat się ubiega, np: "Ile jest piłeczek tenisowych na świecie?" lub "Jakim zwierzęciem chciałby Pan być?" - wynika z ankiet przeprowadzonych przez serwis kariery monsterpolska.pl. Często jednak znacznie bardziej niż sama odpowiedź, rekrutera interesuje reakcja kandydata na zadane pytanie.

Przeczytaj także: Proces rekrutacji: zwiększ swoje szanse

Zdarza się też, że osoby ubiegające się o pracę słyszą coś dużo bardziej zaskakującego: „Jakiego koloru są kosmici?”, „Co by było, gdyby słonie mogły latać?”, „Dlaczego wieka od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?” albo… „Po co Panu ta noga?”.Takie pytania – z kategorii nieco absurdalnych – mogą z perspektywy pracodawcy mieć sens. Wykorzystując efekt zaskoczenia rekrutujący może chcieć sprawdzić, w jakim stopniu kandydat do pracy jest odporny na stres i nieprzewidziane sytuacje, tłumaczy monster polska.pl.

Pytania wykorzystujące tego typu sytuacje stosowane są np. w tych zawodach i stanowiskach, gdzie konieczna jest umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania decyzji. Należy wiedzieć, że rekrutujący, stawiając pytanie, często nie skupia się na samej odpowiedzi, która w efekcie może być dla niego nieistotna. „Zadając nietypowe pytania podczas procesu rekrutacyjnego pracodawca często pragnie zobaczyć reakcję kandydata, mowę jego ciała”, tłumaczy Beata Gotkowska-Białko z Internetowej Poradni Psychologicznej BEBIA.

„Czy pytanie pozornie nie związane z tematyką rozmowy kwalifikacyjnej podziała jako dystraktor, który skutecznie wyprowadzi potencjalnego pracownika z równowagi? Czy będzie przeszkadzać w skupieniu uwagi i uniemożliwi prowadzenie płynnej konwersacji? A może zaskakujące pytanie nie wpłynie w sposób znaczący na przebieg rozmowy, ujawni cechy osoby, które świadczą o odporności na różne dystraktory, kreatywne podejście do danej kwestii, elastyczność itp. O tym chce się przekonać osoba rekrutująca”, dodaje Gotkowska-Białko.

Zadawanie niestandardowych pytań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Według znacznej części zatrudniających nie jest to dobra metoda, ponieważ może nienajlepiej świadczyć o samym pracodawcy. Przeciwnicy pytań nietypowych rekomendują stosowanie pytań odnoszących się do sytuacji z życia i doświadczenia kandydata. Dobrze przygotowany kandydat na pytanie: „Kim byś chciał być za 5 lat?” bądź „Jaki jest twój idealny szef?”, zwykle odpowie podręcznikowo: „Chcę być na stanowisku kierowniczym, a dobry szef to taki, który słucha swoich pracowników”. Dlatego skuteczniejsze jest zadanie praktycznego pytania: „Z którym szefem Ci się najlepiej pracowało i dlaczego?”.

Zdarza się, że za pomocą pytań nietypowych osoby prowadzące rekrutację próbują wstępnie ocenić charakter kandydata. Na przykład według obiegowych opinii osoby wskazujące kolory z grupy energetyzujących (czerwony, pomarańczowy) są energiczne, natomiast osoby, które preferują kolory zimne- (zielony, niebieski), są częściej introwertykami. Tymczasem tego typu wnioski nie mają do końca uzasadnienia w badaniach.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: