eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca sezonowa: sprawdź pracodawcę

Praca sezonowa: sprawdź pracodawcę

2010-04-08 10:52

Przeczytaj także: Praca w Holandii, czyli jak imigranci ratują Niderlandy


Sprawdzaj pracodawcę!

Nie każdy poszukujący pracy za granicą wie, że każda działająca legalnie agencja musi posiadać certyfikat wydany przez Marszałka Województwa i musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Oba te fakty możemy sprawdzić przez internet – certyfikat powinien być zamieszczony na stronie agencji, a KRS można sprawdzić na stronie sądu rejestrowego. Certyfikat możemy też potwierdzić poprzez Państwową Inspekcję Pracy.

Do normalnych praktyk, stosowanych przez agencje zatrudnienia, należy także kontaktowanie się z pracownikiem. Już poszukując pracy warto zadzwonić do rekrutera i odbyć z nim rozmowę, zadając pytania o wszystkie kwestie, co do których nie mamy całkowitej pewności.

Agencja powinna też być w stałym kontakcie z pracownikiem i niejako „opiekować się“ nim. Brak możliwości takiego kontaktu, powinien wzbudzić nasze podejrzenia.

"Jako pracodawca kładziemy duży nacisk na ludzkie podejście. Pracownik powinien czuć komfort i opiekę ze strony agencji, która wysyła go do danego miejsca" – mówi Katarzyna Polak.

Dodaje, że nie do pomyślenia jest np. sytuacja, w której pracodawca wymaga od nas, żebyśmy zostali na miejscu do zakończenia okresu przewidzianego w kontrakcie, gdy musimy pilnie wrócić do domu np. z powodów rodzinnych czy osobistych.

"Zapewnia to nam europejskie prawo pracy. Wrócić możesz w dowolnym momencie, jeżeli wymaga tego od ciebie nagła sytuacja życiowa. Przykładowo, jeśli jedziesz na kontrakt trzymiesięczny, ale już po dwóch jesteś zmuszony wrócić, pracodawca nie ma prawa wymagać, byś został do końca planowanego kontraktu. Nie może także sugerować, że zapłaci nam mniej z powodu zmiany terminu powrotu, czy też, że nie odda nam za podróż, a takie sytuacje mają miejsce" – mówi Katarzyna Polak.

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę

Pracy wakacyjnej powinniśmy zacząć szukać kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.

"Trzy miesiące na przygotowanie wszystkiego powinno wystarczyć. Wcześniej nie ma sensu szukać, bo tak wcześnie może nie być ciekawych ofert. Z kolei później może być już wszystko zajęte" – mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Wyjazd do pracy za granicę może być niezapomnianą przygodą, jednak warto wszystko zaplanować.

"Często zdarzają się przypadki, że ktoś wyjeżdża w ciemno, a na miejscu okazuje się, że pracy po prostu nie ma. Pieniądze szybko się kończą, a wraz znimi kończy się wakacyjna przygoda" – dodaje Filipkiewicz.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: