eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia kobiet inżynierów 2009

Wynagrodzenia kobiet inżynierów 2009

2010-03-10 10:53

Przeczytaj także: Rynek pracy: jak radzi sobie kobieta-inżynier?

Analizując wynagrodzenia inżynierów w poszczególnych przedziałach wiekowych BDI zaobserwował, że już na starcie absolwentki z dyplomem inżyniera otrzymywały niższe wynagrodzenia od swoich kolegów. Na wyższe wynagrodzenia mogły liczyć dopiero kobiety z większym doświadczeniem zawodowym. Mimo, że odsetek kobiet-inżynierów w starszych grupach wiekowych był najniższy, to łatwiej im było osiągnąć wynagrodzenie bliskie ogólnej średniej dla danego przedziału wiekowego.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowych w 2009 roku

Średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowych w 2009 roku

W poszczególnych województwach, sytuacja dotycząca wynagrodzeń kobiet-inżynierów wyglądała tak samo źle. Średnie wynagrodzenie kobiet w każdym regionie uplasowało się poniżej średniej mężczyzn. Największe dysproporcje wystąpiły w województwie opolskim i warmińsko-mazurskim (ok. 2 000 zł).

fot. mat. prasowe

Odsetek kobiet oraz średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w poszczególnych województwach w 2009 ro

Odsetek kobiet oraz średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w poszczególnych województwach w 2009 roku

BDI zauważa, że niższe zarobki kobiet na stanowiskach inżynierskich skutecznie zniechęcają, ale faktem jest, że kobiety, już na etapie poszukiwania pracy mają niższe oczekiwania finansowe od swoich kolegów aplikujących do tych samych firm, na te same stanowiska, do tych samych działów, w tych samych branżach czy województwach.

Zdaniem Joanny Cich, Starszego Konsultanta ds. Rekrutacji BDI - powyższa tendencja częściowo wynika z uwarunkowań kulturowych oraz niskiej świadomości kobiet swojej zawodowej wartości, czy konkurencyjności na rynku pracy. Spotykamy się z sytuacją, gdy w prowadzonych rekrutacjach wyraźnie rysuje się różnica między oczekiwaniami finansowymi kobiet a mężczyzn. Szczególnie jest to widocznie u absolwentów: mężczyźni oczekują ok. 25% wyższego wynagrodzenia niż kobiety.

Mimo niższych zarobków kobiety cenią swoich pracodawców. W świetle najnowszego raportu „Czy poleciłbyś swojego byłego pracodawcę innym?” 72% kobiet odpowiedziało, że tak. Podobnie odpowiedzieli mężczyźni. 70% z nich pozytywnie ocenia byłych pracodawców i bez większych zastrzeżeń wystawia im pozytywne referencje.

W świetle rankingu „Firma dla Inżyniera 2009” największą popularnością wśród kobiet w 2009 roku cieszyły się takie firmy jak: 1. Skanska, 2. Budimex, 3. Mostostal Warszawa, 4. Coca-Cola Company, 5. General Electric, 6. 3M Poland, 7. PKN Orlen, 8. Philips, 9. GlaxoSmithKline, 10. Procter&Gamble Operations Polska. Mężczyźni z kolei najwięcej głosów oddali na: 1. Skanska, 2. General Electric, 3. Siemens, 4. ABB, 5. Budimex, 6. Strabag, 7. Delphi, 8. PKN Orlen, 9. Philips, 10. Warbud.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: