eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Szkolenia a codzienna praca

Szkolenia a codzienna praca

2009-12-09 10:56

Prosto jest być gwiazdą okresu próbnego, ale co się stanie, kiedy zasiądziesz przy własnym biurku? Musisz się uzbroić w cierpliwość - tu zaczyna się prawdziwa praca... Andrea Pizey, konsultant treningowy, mówi, iż dosyć powszechne są przypadki ludzi, którzy chodzą na szkolenia, po czym po powrocie za własne biurko, wykładają się na pierwszej przeszkodzie.

Przeczytaj także: Studia podyplomowe i szkolenia: czy warto?

Do tej pory wydawało się, że jest nieźle...

A więc tu jesteś. Pełnisz obowiązki, serce skacze Ci do gardła i zbierasz rady od osoby, która cię szkoli, niczym od dobrego duszka. Spędzasz dzień na zastanawianiu się, dlaczego sam nie pomyślałeś o żadnej z nich i nie możesz się doczekać, aby wykorzystać je w praktyce, jako część codziennych, rutynowych zadań. Czytasz wszystkie notatki ze szkolenia w trakcie drogi do domu i następnego dnia przybywasz do biura pełen pomysłów i entuzjazmu. Zignorowałeś cynizm kolegów i zabrałeś się do pracy. Dlaczego więc nie minęła chwila, a ty wracasz do starych nawyków?

Szkolenie to realne życie

Andrea Pizey, konsultant treningowy, mówi, iż dosyć powszechne są przypadki ludzi, którzy chodzą na szkolenia, po czym po powrocie za własne biurko wykładają się na pierwszej przeszkodzie. „Wielu początkujących pracowników – i nie mam tu na myśli wyłącznie osób bez doświadczenia zawodowego, ale także tych, którzy mają już pewne doświadczenia zawodowe i powinni wiedzieć więcej – traktuje szkolenia jak pewną przyjemność. Myślą, że czas szkolenia to nie prawdziwe życie. Osoby inteligentne uświadamiają sobie jednak, że w szkoleniu chodzi o rozwijanie realnych umiejętności.”

Jedną z dróg, dzięki której praktykanci mogą sobie pomóc jest zarezerwowanie czasu u swojego menedżera, czy trenera natychmiast po szkoleniu, aby powrócić do frapujących zagadnień i popracować nad zastosowaniem ich w codziennym dniu pracy. Według Andrei: „Ludzie często zapominają, że po zakończeniu szkolenia, w ich interesie leży upewnienie się, czy przekładają teorię w praktykę.” „Widzę tych samych ludzi, powracających na kursy zaawansowane i mogę natychmiast powiedzieć, którzy się rozwinęli i którzy wykorzystują to, czego się nauczyli, w swoim miejscu pracy. Zmiana może być radykalna lub niewidoczna.”

Kroki, które należy podjąć natychmiast

Praktykanci mogą sami podjąć pro aktywne kroki w celu upewnienia się, że w pełni wykorzystują wiedzę zyskaną na szkoleniach. Andrea radzi:
  • Sporządź listę czterech lub pięciu kluczowych zagadnień ze szkolenia
  • Poproś o czas swojego menedżera – nie musi być to więcej niż pół godziny, – aby wrócić do tych zagadnień. Przedyskutuj ze swoim menedżerem, jak zamierzasz włączyć te zagadnienia do planu swojego rozwoju.
  • Pamiętaj, że twój menedżer nie musi być zaznajomiony z technikami, które wyłożysz, na takim poziomie, jak Ci się może zdawać – bądź przygotowany na szkolenie ponad to, co już wiesz
  • Ustal jak zamierzasz zmierzyć swój postęp
  • Wyznacz termin, w którym masz zamiar zrobisz widoczny postęp i zarezerwuj kolejne spotkanie z menedżerem w celu jego sprawdzenia.
Stare nawyki szybko nie umierają

„Potrzeba co najmniej trzech tygodni, aby przełamać stare nawyki.” – ostrzega Andrea w odniesieniu do praktykantów, którzy opuszczają szkolenia pełni entuzjazmu i chęci pozbycia się kajdan złego postępowania. „ Niesamowite jest jednak to, jak szybko rewolucyjne idee są porzucane, a zorza szkolenia wygasa.”
Jednym z powodów, dla którego stażyści postrzegają poczynienie fundamentalnych zmian trudnym, jest to, że ich wysiłki są udaremniane przez cynicznych współpracowników. „Znasz ten typ.” – mówi Andrea. „Przerabiali już wszystko. Są nadzwyczaj gotowi, aby stłumić każdego, kto wykazuje inicjatywę lub grozi zmianą statusu quo, poprzez nowe pomysły.”

 

1 2

następna

oprac. : HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: