eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Czy warto inwestować w naukę języków obcych?

Czy warto inwestować w naukę języków obcych?

2009-07-09 13:29

Przeczytaj także: Angielski w biznesie to norma


Co daje znajomość języka?

Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, w których język obcy nie jest wymagany, stanowi natomiast dodatkowy atut. W takich firmach pracownik lub grupa pracowników mogą bardzo wiele, wbrew pozorom, zyskać. Będąc jedynymi, którzy swobodnie komunikują się w środowisku międzynarodowym, będą wysyłani na targi, konferencje i zjazdy, na których przedstawia się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i systemy. Jeżeli firma zamierza wprowadzić produkt we współpracy z zagranicznym partnerem, to oni zostaną wydelegowani do koordynacji działań. Jest to samonapędzający się mechanizm: pracodawca wiedząc, że przynajmniej jeden z inżynierów ma możliwości, by angażować się we współpracę z zagraniczną firmą, chętniej będzie podejmować takie inicjatywy, a w konsekwencji zacznie szukać takich możliwości.

W dużych międzynarodowych koncernach znajomość języka obcego jest niezbędna. Ale coraz częściej również w mniejszych przedsiębiorstwach język obcy jest nie tylko mile widzianym atutem. Na rynku bardzo dobrze rozwijają się firmy zatrudniające niewielką liczbę pracowników, natomiast intensywnie współpracują z instytutami badań i rozwoju (R&D) za granicą. Takie projekty są finansowane z zagranicznych funduszy przeznaczonych na badania, znacznie przewyższające budżety w Polsce. Co za tym idzie, język angielski dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi umożliwia udział w projektach ciekawych, ambitnych i dobrze sfinansowanych.

Angielski pozwala na udział w powyższych projektach, zdobycie wiedzy, umiejętności i w konsekwencji ułatwia zdobycie szybciej awansu. Nieprawdą jest oczywiście, że nie można brać udziału w międzynarodowych projektach, nie znając języka obcego. Natomiast możliwości dla specjalistów bez takiej znajomości są zdecydowanie mniejsze i w dalszej perspektywie czasu będą coraz bardziej ograniczone. Jest to ważna uwaga skierowana zwłaszcza do studentów i absolwentów uczelni technicznych, którzy często narzekają na niski poziom nauki języka obcego na studiach.

Nauka po studiach

Bez względu na to, ile czasu poświęciliśmy na naukę języka, jeżeli nie korzystamy z niego na co dzień lub przynajmniej regularnie, to z biegiem czasu zdolność komunikacji zanika. Warto zatem wykorzystać obecną sytuację na rynku pracy i przekonać pracodawcę, by zorganizował w pracy zajęcia z lektorem lub dofinansował lekcje prowadzone poza miejscem pracy. Coraz więcej szkół językowych oferuje kursy skierowane do firm; zajęcia prowadzone są w godzinach odpowiadających dedykowanej grupie. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla firmy, nie tylko ze względu na oczywiste zalety, lecz także ze względu na kształtowanie wizerunku firmy jako prorozwojowej i dbającej o kadry.

Znajomość języka - jak ją ocenić

Przede wszystkim istnieje możliwość oceny poprzez niezależne instytucje lub zagraniczne uczelnie. Posiadanie odpowiedniego certyfikatu ułatwia zdecydowanie przekonanie pracodawcy o naszej znajomości języka. W przypadku kiedy nie możemy przedstawić formalnego potwierdzenia wiedzy, warto szerzej opisać poziom, niż tylko ograniczyć się do jednowyrazowych określeń, które są wieloznaczne jak np. komunikatywny. Dobrym rozwiązaniem jest wskazanie swego Język angielski staje się niezbędny dla pracowników nie tylko najwyższego szczebla. uczestnictwa w szkoleniach i/lub konferencjach prowadzonych w danym języku. Coraz częściej zwraca się również uwagę na znajomość słownictwa biznesowego i technicznego. W przypadku tego ostatniego coraz więcej inżynierów posługuje się nim dość dobrze. Wynika to z tego, że większość dokumentacji technicznej w internecie, czasopismach branżowych oraz aplikacje komputerowe są dostępne jedynie w języku angielskim.

poprzednia  

1 2

oprac. : Anna Lisowska / HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: