eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak zaplanować swoją karierę?

Jak zaplanować swoją karierę?

2009-06-18 14:06

Planowanie kariery zawodowej jest jednym z najbardziej newralgicznych procesów wpływających bezpośrednio na życie człowieka. Przyrównać je można do toku rozwoju biologicznego, emocjonalnego i społecznego każdej jednostki ludzkiej.

Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?

Każdy z nas pojawia się w łonie matki, rodzi, rozwija się, zaczyna chłonąć jak gąbka cały otaczający nas świat. Wszyscy uczymy się, codziennie przyswajamy niezliczoną masę informacji, nabieramy świadomości otaczających nas ludzi, rzeczy, i wreszcie zaczynamy poznawać siebie. Do momentu, gdy nasza świadomość nie odgrywa jeszcze znaczącej roli, dojrzewanie nasze przebiega, rzec można, instynktownie. Dopiero z czasem, gdy nabieramy samoświadomości, kiedy uczymy się rozpoznawać własne potrzeby i kierować naszym życiem tak, aby owe potrzeby świadomie zaspokajać, mamy szansę stać się "panami swojego losu". To właśnie wtedy zaczynamy snuć plany na przyszłość i z rozmysłem staramy się dążyć do ich zrealizowania. Wtedy to też nadchodzi najwłaściwszy czas, aby zacząć myśleć o tym jak chcielibyśmy pokierować naszym życiem prywatnym oraz zawodowym.

Planowanie ścieżki kariery zawodowej to długotrwały, bardzo dynamiczny i dość złożony proces. Długotrwały, ponieważ rozpoczęty wcześnie, najlepiej na etapie wyboru szkoły szczebla średniego, kontynuowany jest przez dalsze lata nauki i pracy zawodowej. Dynamiczny, ponieważ w trakcie mijającego na zdobywaniu wiedzy i umiejętności czasu zmienia się koniunktura na rynku pracy, i z punktu widzenia przyszłego pracownika konieczne jest nadążanie za jego potrzebami. Złożony, ponieważ wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, których młody, niedoświadczony człowiek sam najczęściej nie zauważa.

Jak więc powinniśmy przygotować się do planowania naszej kariery zawodowej? Przede wszystkim nie powinniśmy robić tego sami! Specyfika rynku pracy cechuje się ogromna dynamiką zmian pod względem zapotrzebowania na fachowców w poszczególnych branżach. Sprawia to, że wybór opłacalnego, z perspektywy późniejszego zatrudnienia, profilu edukacji staje się bardzo trudny. Odpowiednia selekcja szkoły średniej jest o tyle ważna, że pozwala dobrze przygotować się pod kątem konkretnego kierunku studiów. Dobrze wybrany kierunek studiów może z kolei otworzyć wrota do kariery w opłacalnym zawodzie. Dlatego tak ważnym jest, aby już w wieku gimnazjalnym badać predyspozycje oraz indywidualne zdolności młodzieży i bazując na otrzymanych wynikach świadomie wybierać odpowiedni profil szkoły średniej oraz powoli myśleć o ewentualnych kierunkach studiów, które będą naszym celem w przyszłości. Wszystko to ma na celu lepsze przygotowanie się do wpłynięcia na szerokie wody rynku pracy.

Podczas błogich lat szkolnych młody człowiek nie zastanawia się najczęściej nad bardzo odległą perspektywą pracy zawodowej. Nie zdaje sobie sprawy z istoty podejmowanych dziś decyzji dotyczących wyboru kolejnego etapu edukacji oraz ich skutków. Dlatego na tym etapie życia ważna jest pomoc rodziców lub opiekunów w uświadomieniu niepełnoletniemu jeszcze człowiekowi konsekwencji młodzieńczych wyborów oraz odpowiednim nakierowaniu go pod kątem przyszłości zawodowej; pokazaniu mu konkretnych perspektyw i możliwości. Warto też zwrócić się o radę do osób bardziej doświadczonych lub też zajmujących się na co dzień planowaniem ścieżek karier zawodowych, czyli psychologów, doradców personalnych, trenerów i konsultantów ds. rekrutacji, pracowników organizacji rządowych, starszego rodzeństwa czy w końcu znajomych. Otrzymane od nich informacje i sugestie mogą okazać się bezcenne.

 

1 2 3

następna

oprac. : HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: