eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Nie dla każdego zawód inżyniera

Nie dla każdego zawód inżyniera

2009-05-20 12:49

Przeczytaj także: Jacy inżynierowie najbardziej pożądani w Polsce? Na jakie zarobki mogą liczyć?


Zawody inżynierskie:
  • Architekci, urbaniści
  • Inżynierowie budownictwa i inżynierii środowiska
Architekci, urbaniści, inżynier budownictwa - to zawód zawsze wysoko ceniony. Żeby jednak skończyć studia o tym profilu trzeba mieć specjalne uzdolnienia. Architekt musi mieć wyobraźnię przestrzenną i zdolności plastyczne. Inżynier budownictwa - umysł ścisły i umiejętność rozwiązywania bardzo trudnych zadań. Skończenie studiów nie otwiera drzwi do kariery - to dopiero początek. Żeby wykonywać te zawody samodzielnie trzeba przynależeć do izb branżowych (Izba Architektów RP i Polska Izba Inżynierów Budownictwa), ale przedtem zdobyć uprawnienia budowlane. Żeby tego dokonać trzeba skończyć minimum 5 letnie studia zakończone uzyskaniem tytułu magistra inżyniera, spełnić wymogi co do doświadczenia zawodowego oraz zdać egzamin pisemny i ustny przed komisją.
  • Inżynierowie elektrycy
  • Inżynierowie elektronicy i telekomunikacji
Specjaliści tej branży posiadają praktyczne i teoretyczne umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń elektrycznych, automatyki, urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych, informatyki technicznej, komputerowych systemów pomiarowych i telekomunikacji. Nauka trwa minimum 4 lata, zakończona Est uzyskaniem tytułu inżyniera, bądź w przypadku studiów magisterskich - magistra inżyniera.
  • Inżynierowie mechanicy
Zajmują się konstrukcją maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych, projektowaniem oprzyrządowania, maszyn i urządzeń technologicznych, systemów produkcyjnych, Zajmują się także przygotowaniem i zarządzaniem produkcją.
  • Inżynierowie chemicy
Wykorzystuje metody i wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i biologii, a także ekonomii, zajmuje się procesami w których ulegają zmianie skład i/lub właściwości materii, w wyniku przemian natury chemicznej, biochemicznej lub fizykochemicznej. Dziedziny, którymi może zajmować się inżynier chemik: Energia jądrowa, inżynieria biometryczna, farmacja, ochrona środowiska, technologia żywności, petrochemia,
  • Informatycy
To niewątpliwie zawód przyszłości. Informatycy zajmują się przetwarzaniem Informacji, projektowaniem systemów informatycznych i programowaniem.
  • Inżynierowie górnicy, metalurdzy i pokrewni
  • Inżynierowie geodeci i kartografowie
  • Inżynierowie rolnictwa, leśnictwa i pokrewni

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: