eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w różnych regionach Polski w 2007 r.

Wynagrodzenia w różnych regionach Polski w 2007 r.

2008-10-12 12:30

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Wynagrodzenia całkowite w zależności od kapitału firmy

Wykres 6. Wynagrodzenia całkowite w zależności od kapitału firmy

Jak pokazuje wykres 6 lepiej zarabia się w firmach z większym udziałem kapitału zagranicznego niż polskiego. W regionie mazowieckim różnice wynoszą 62%, w południowo – zachodnim 52%, w północno – zachodnim 50%, zaś we wschodnim 41%. Tutaj w firmach zagranicznych zarabia się 56% tego, co w takich samych firmach w regionie mazowieckim. Mniejsze dysproporcje występują w przypadku firm polskich. Mediana wynagrodzenia w regionie wschodnim osiąga poziom 2 200 PLN i jest niższa o 11% od mediany w południowo-zachodnim i o 14% od mediany w północno-zachodnim. Najlepiej wypada region mazowiecki, gdzie mediana wynosi 3 400 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Wynagrodzenia całkowite w zależności od rodzaju firmy

Wykres 7. Wynagrodzenia całkowite w zależności od rodzaju firmy

Jak wynika z wykresu 7 w każdym regionie najlepsze zarobki osiągają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W regionie mazowieckim poziom ich dochodu jest ponad dwukrotnie wyższy od płac pracowników sfery budżetowej i komunalnej, która wypada najsłabiej. Drugie miejsce w rankingu zajmują firmy prywatne. W przypadku własnej działalności gospodarczej i firm prywatnych w regionie mazowieckim zarabia się o 80% więcej niż regionie wschodnim. Zbliżone wynagrodzenia występują w regionie północno – zachodnim oraz południowo – zachodnim (z korzyścią dla tego pierwszego).

Wynagrodzenia w zależności od wykształcenia i stażu

Osoby z wykształceniem wyższym zarabiają prawie dwukrotnie więcej w regionie mazowieckim niż w regionie wschodnim. W tym pierwszym mogą liczyć na 5 000 PLN zaś w drugim na 2 540 PLN. Wśród osób z licencjatem i wykształceniem niepełnym wyższym różnice te spadają do 75%, z wykształceniem średnim – do 40%, zaś z podstawowym lub zawodowym do 28%. Największe dysproporcje pomiędzy osobami z różnym wykształceniem występują w regionie mazowieckim. Posiadający wykształcenie podstawowe lub zawodowe otrzymują ponad dwukrotnie mniej od osób z wykształceniem wyższym.

fot. mat. prasowe

Tabela 7. Mediany wynagrodzeń całkowitych w zależności od wykształcenia

Tabela 7. Mediany wynagrodzeń całkowitych w zależności od wykształcenia

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: