eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w różnych regionach Polski w 2007 r.

Wynagrodzenia w różnych regionach Polski w 2007 r.

2008-10-12 12:30

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Mediany wynagrodzeń całkowitych na różnych stanowiskach

Tabela 4. Mediany wynagrodzeń całkowitych na różnych stanowiskach

Tabela 4 pokazuje jak kształtują się płace w regionach dla pracowników na różnych stanowiskach. Region mazowiecki wypada najlepiej. Na każdym stanowisku zarobki są najwyższe. Pracownicy szeregowi otrzymują tutaj 2 500 PLN, czyli o 44,5% więcej niż w regionie wschodnim. Wraz z awansem na stanowisko specjalisty dysproporcje te wzrastają do 67%. Zarząd w regionie mazowieckim otrzymuje 15 000 PLN, czyli prawie dwa razy więcej niż w regionie wschodnim. Najmniejsze rozpiętości płacowe pomiędzy pracownikami najniższego szczebla a osobami piastującymi najwyższe stanowiska występują w regionie wschodnim. Wynoszą one 5 835 PLN, podczas gdy w regionie mazowieckim sięgają 12 500 PLN. Wynagrodzenia pracowników z regionu północno-wschodniego oraz południowo-wschodniego na tych samych stanowiskach wyglądają podobnie. Różnice wahają się w granicach do 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Wynagrodzenia całkowite w regionach w zależności od płci

Tabela 5. Wynagrodzenia całkowite w regionach w zależności od płci

Wynagrodzenia w zależności od płci

W każdym regionie mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety (tabela 5). Największe dysproporcje występują w regionie mazowieckim i wynoszą 43%. Mediana płac mężczyzn wynosi 5 000 PLN, podczas gdy mediana płac kobiet 3 500 PLN. W regionie wschodnim są najmniejsze różnice w zarobkach obu płci i wynoszą 32%. Kobiety otrzymują 2 000 PLN, a mężczyźni 2 637 PLN. Stanowi to odpowiednio 57% i 53% płac osób tych samych płci w regionie mazowieckim.

Wynagrodzenia w zależności od wielkości, kapitału i rodzaju firmy

Tabela 6 prezentuje wynagrodzenia w zależności od wielkości firmy. Najniższe płace mają pracownicy mikro przedsiębiorstw w regionie wschodnim. Otrzymują oni 1 741 PLN, podczas gdy w regionie mazowieckim o 69% więcej (2 938 PLN). Największe różnice występują w dużych przedsiębiorstwach. W tym przypadku w regionie mazowieckim wynagrodzenia są wyższe o 76% niż w regionie wschodnim i wyższe o 50% niż w regionie północno – zachodnim. Pracownicy dużych przedsiębiorstw (>1 000) w regionie południowo – zachodnim zarabiają tyle co pracownicy małych przedsiębiorstw w regionie mazowieckim. Kiedy porównamy region północno – zachodni i południowo – zachodni okazuje się, że w firmach o tych samych wielkościach zarobki są podobne. Mediana wynagrodzenia przekracza próg 4 000 PLN tylko w regionie mazowieckim w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

fot. mat. prasowe

Tabela 6. Wynagrodzenia całkowite w regionach w zależności od wielkości firmy

Tabela 6. Wynagrodzenia całkowite w regionach w zależności od wielkości firmy

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: