eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Emerytura: jak przekazać ZUS nowy numer konta bankowego?

Emerytura: jak przekazać ZUS nowy numer konta bankowego?

2020-04-14 10:51

Emerytura: jak przekazać ZUS nowy numer konta bankowego?

Jak poinformować ZUS o zmianie numeru konta? ©  nyul - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czasie pandemii nasza codzienna aktywność dość mocno wyhamowała. Życie jednak płynie dalej i z wieloma sprawami musimy sobie radzić tak, jak dotychczas. Co w obecnych czasach powinien zrobić emeryt, który chce poinformować ZUS o zmianie numeru konta bankowego, na które wpływa jego emerytura i zrobić to z zachowaniem wszelkich, możliwych zasad bezpieczeństwa? Oto, co radzą w tej kwestii przedstawiciele ZUS.

Przeczytaj także: Informacja o stanie konta ubezpieczonego za 2021 rok już na PUE ZUS

Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, podpowiada, aby seniorzy skorzystali w tym celu z możliwości, jakie daje internet i poinformowali o zmianie numeru konta bankowego poprzez platformę internetową PUE ZUS.

Co jednak z tymi, którzy nie posiadają jeszcze konta na PUE? W takiej sytuacji należy przejść przez niedługą procedurę jego zakładania, do czego najlepiej jest wykorzystać swój profil zaufany - dzięki temu emeryt nie będzie musiał pojawić się w ZUS w celu potwierdzenia swojej tożsamości.
- Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym i ale także można składać przez Internet dyspozycje takie jak np. zmiana numeru konta bankowego - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.


Jak założyć w domu profil zaufany?


Jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego na EPUAP wystarczy zalogować się na swoje bankowe konto i w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany”.
- Dalej system rejestracji „poprowadzi nas za rękę”. Gdy mamy swój profil zaufany możemy załatwiać wiele spraw urzędowych a także „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS – zapewnia rzeczniczka.


Jak podpisywać pisma do ZUS o przez profil zaufany?


Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i w „powiązać” konto na PUE z kontem ePUAP ta opcja jest w konfiguracja profilu/dane płatnika.
- Dzięki temu będziemy mogli „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jak poinformować ZUS o zmianie numeru konta?


Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznych a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD.

W tym momencie wyświetli się dokument: Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego.

fot. mat. prasowe

Logowanie do PUE

Użytkownik, który nie posiada PUE, powinien kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło) i wybrać zakładkę „dla Ciebie”


Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku zakładania profilu zaufanego, system poprowadzi użytkownika przez wypełnienie wniosku, który na końcu trzeba podpisać np. profilem zaufanym.

To najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący, że nikt nieupoważniony nie zmieni seniorowi konta w banku, żeby ukraść pieniądze

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ZUS, PUE ZUS, profil zaufany

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: