eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Czy wynagrodzenia 2019 nas zadawalały?

Czy wynagrodzenia 2019 nas zadawalały?

2020-02-26 00:35

Czy wynagrodzenia 2019 nas zadawalały?

Kobiety częściej niezadowolone z zarobków © Ruslan Solntsev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W 2019 roku mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wśród uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wyniosła 4 785 PLN brutto i była wyższa o 285 PLN niż rok wcześniej. Czy byliśmy usatysfakcjonowani z naszych zarobków?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2019 - trendy

Okazuje się, że większość z nas (65%) jest niezadowolenia ze swojego wynagrodzenia. Zaskakujące jest to, że tylko 4% badanych uznało swoje wynagrodzenie za w pełni satysfakcjonujące. Zastanówmy się co decydowało o poczuciu satysfakcji z naszych płac.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Czy jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia całkowitego?

Tylko 4% badanych uznało swoje wynagrodzenie za w pełni satysfakcjonujące.


Czy zadowolenie z zarobków było uzależnione od płci?


Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2019 roku kobiety częściej niż mężczyźni oceniły swoje wynagrodzenie jako niesatysfakcjonujące. Tylko 30% kobiet w porównaniu do 39% mężczyzn zadeklarowało zadowolenie z otrzymywanych zarobków. Nie jest to zaskoczeniem, bo jak powszechnie wiadomo kobiety zarabiają zdecydowanie mniej niż mężczyźni (w 2019 roku luka płacowa wyniosła 20%).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Ocena zadowolenia z wynagrodzenia całkowitego wśród kobiet i mężczyzn

W 2019 roku kobiety częściej niż mężczyźni oceniły swoje wynagrodzenie jako niesatysfakcjonujące.


A jak oceniły swoje wynagrodzenie osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji?


Jak się okazuje poczucie zadowolenia z wynagrodzenia rosło wraz z zajmowaniem kolejnych szczebli w hierarchii organizacji. W 2019 roku tylko 26% pracowników szeregowych było zadowolonych ze swojego wynagrodzenia całkowitego. W przypadku specjalistów było to już 35%, a w przypadku kierowników – 41%. Największy odsetek zadowolonych odnotowana w grupie dyrektorów. Wyniósł on dokładnie 50%.

fot. mat. prasowe

Wykres 3.Ocena zadowolenia z wynagrodzenia przez osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji

Jak się okazuje poczucie zadowolenia z wynagrodzenia rosło wraz z zajmowaniem kolejnych szczebli w hierarchii organizacji.


Warto zadać sobie pytanie czy poczucie zadowolenie rzeczywiście zależało od szczebla zatrudnienia czy może od wysokości zarobków. Odpowiedź na pytanie zawiera poniższa tabela. Okazuje się, że w grupie osób zarabiających poniżej mediany (4 785 PLN) zaledwie 21% było zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego. Inaczej wyglądała sytuacja wśród osób zarabiających powyżej mediany (4 785 PLN), gdzie liczba zadowolonych wyniosła 48%.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Ocena zadowolenia z wynagrodzenia całkowitego przez osoby z różnych grup dochodowych

W grupie osób zarabiających poniżej mediany (4 785 PLN) zaledwie 21% było zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego.


Maria Hajec
Sedlak & Sedlak

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: