eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Urlop skończony. Gdzie znaleźć motywację do pracy?

Urlop skończony. Gdzie znaleźć motywację do pracy?

2019-08-21 08:45

Urlop skończony. Gdzie znaleźć motywację do pracy?

Gdzie znaleźć motywację do pracy? © Syda Productions - Fotolia.com

Już od kilku lat polscy pracodawcy przekonują się, czym w istocie jest rynek pracownika. Dane Work Service wskazują, że problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych kadr na własnej skórze odczuwa już niemal połowa zatrudniających. Jednak nawet po znalezieniu dobrego kandydata na dane stanowisko nie musi być łatwo. Co bowiem zrobić, gdy pieniądze i widmo zwolnienia nie są już żadną motywacją do pracy? Sprawny menedżer powinien wiedzieć, jak skutecznie zachęcać swoich podwładnych do podejmowania stawianych przed nimi wyzwań. A nowoczesny pracownik - jak zmotywować się do ich realizacji.

Przeczytaj także: Sposoby na długotrwałą motywację pracowników

W dyskusjach o motywacji często wskazuje się na jej podział na wewnętrzną i zewnętrzną. Eksperci przekonują jednak, że stosowanie go jest zbyt daleko posuniętym uproszczeniem i może być mylące.
– Ludzie mają tendencję do takiego postrzegania motywacji. Tak naprawdę nie ma dwóch rodzajów. Możemy jedynie mówić o motywacji jako procesie, który oparty jest na współgraniu czynników wewnętrznych – takich jak osobowość i czynników zewnętrznych. A czynniki zewnętrzne to nic innego, jak nasza subiektywna percepcja otaczającego świata – mówi dr Victor Wekselberg, ekspert iniJOB. - Jeśli chcemy ocenić motywację konkretnego pracownika powinniśmy spojrzeć właśnie na te dwie płaszczyzny – kim jest i jak ocenia swoją sytuację.

Trudna rola menadżera


Nawet najzdolniejsi spośród pracowników nie są w stanie w pełni wykorzystać drzemiącego w nich potencjału bez ukierunkowania ze strony menedżera. Jednym z wyzwań, którym muszą stawić czoła zarządzający personelem, jest dopasowanie zadań do konkretnego pracownika, co niewątpliwie łączy się z wypracowaniem dobrych relacji pomiędzy menedżerem a pracownikami. Jak podkreśla dr Victor Wekselberg, aby być w stanie skutecznie zarządzać sytuacją, lider powinien dobrze poznać swojego podwładnego. Dobrze jest jednak, aby pamiętał przy tym, że - bardziej niż o poznanie człowieka jako jednostki - chodzi tu o poznanie go w sytuacji zawodowej. Wtedy będzie mógł tak dostosować zadania, by były one motywujące dla pracownika. Bo, jak twierdzi ekspert inijOB i psycholog organizacji z Instytutu Gaussa, nic tak nie motywuje jak praca.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Gdzie znaleźć motywację do pracy?

Jest jeden prosty sposób na to jak zwiększać swoją wewnętrzną motywację do pracy. Musimy dobrze poznać samych siebie – jakie mamy kompetencje, ale też co lubimy.


Nie każdy menadżer potrafi jednak odczytywać intencje swoich współpracowników.
- Jeśli się tego nie nauczy, nie będzie skutecznym przewodnikiem – podkreśla dr Victor Wekselberg.
Motywację można bowiem wypracować poprzez zastosowanie odpowiedniej taktyki wpływu. Menadżerowie, nawet nieświadomie, korzystają z racjonalnej perswazji i manipulacji. Perswazja polega na dokładnym wyjaśnianiu zadań i konsultacji z członkami zespołu. Manipulacja może przyjąć formę np. mówienia uprzejmych rzeczy bez konstruktywnego feedbacku czy odwoływania się do osiągnieć innych pracowników. Najskuteczniejszą taktyką pozostaje jednak perswazja.
- Stosując tę technikę wytwarzamy z podwładnymi więź i komunikację, co znacznie wpływa na ich motywację – mówi ekspert iniJOB.

Motywacja w zespole


Skuteczna, wzajemna motywacja do pracy pomiędzy członkami zespołu nie będzie istnieć bez ustalenia celów. I mowa tu zarówno o celach indywidualnych, jak i zespołowych. Musimy też pamiętać, że zespół to część całości. Dlatego ważne jest również, jak cele zespołu mają się do tych szerszych – czyli całej organizacji. Jeśli indywidualny cel sprzeczny z celem grupowym to wystąpi konflikt współpracy. Może to nie wpłynąć na komunikację, ale zaburzy np. podział zadań. A jeśli nasze cele nie są zgodne, to tym bardziej ucierpi na tym motywacja.
– W naszym społeczeństwie mamy kłopot kulturowy – nie umiemy współpracować. A to dlatego, że nikt nas tego nie nauczył. W Polsce dominują relacje pomiędzy członkami zespołu, budowane czasami w opozycji do kadry zarządzającej. Problem zaczyna się więc przykładowo wtedy, gdy menadżer chce kogoś zwolnić. Silne relacje przeszkadzają zespołowi – motywacja spada – mówi dr Victor Wekselberg.

Zmotywuj się sam


Jest jeden prosty sposób na to jak zwiększać swoją wewnętrzną motywację do pracy. Musimy dobrze poznać samych siebie – jakie mamy kompetencje, ale też co lubimy. To pierwszy krok do bycia zmotywowanym. Swojemu menadżerowi powinniśmy powiedzieć, jakie zadania lubimy wykonywać. Z punktu widzenia psychologii, mylny jest wybór ciekawości jako czynnika motywacyjnego. Na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać właśnie nasze zdolności.

Wrogiem motywacji do pracy może być też nieprawidłowo prowadzona komunikacja z pracownikiem, dotycząca oceny jakości jego pracy. Obecnie dominuje przekonanie, że systemy ocen pracowników są niepotrzebne albo są co najmniej reliktem zamierzchłych czasów rynku pracodawcy. Jak przekonuje ekspert iniJOB, nic bardziej mylnego. Z perspektywy motywowania pracownika są one bardzo wartościowe, jeśli przeprowadzamy je prawidłowo. Gdy dostajemy obiektywny feedback, wzrasta nasza motywacja wewnętrzna. Dobrą praktyką jest więc nie tylko codzienna rozmowa na temat postępów, ale również dyskusja o odczuciach po kilku miesiącach pracy.

Jeśli więc chcemy stworzyć zmotywowany zespół z równie zmotywowanym menadżerem na jego czele, powinniśmy na początku zadać sobie pytanie, czy lubimy swoją pracę. Bez tego podstawowego czynnika nasza motywacja na pewno nie będzie się zwiększać. Jest to zamknięte koło, bo gdy pracownik nie czuje się dobrze ze swoimi obowiązkami, to menadżer będzie mieć problem z dostosowaniem zadań. Rozwiązaniem tego konfliktu jest ciągła komunikacja i poznawanie wzajemnych zalet, ale też wad.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: