eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia pielęgniarka?

Ile zarabia pielęgniarka?

2018-11-01 00:44

Ile zarabia pielęgniarka?

Ile zarabia pielęgniarka? © elenpreo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 282 547 pielęgniarek. Większość osób wykonujących ten zawód jest niezadowolona ze swojego wynagrodzenia i warunków pracy. 9 lipca 2018 roku zawarto porozumienie wprowadzające nowe regulacje dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek. Fakt ten, a także liczne protesty osób na tych stanowiskach w ostatnim czasie sprawiły, że warto przyjrzeć się wynagrodzeniom tej grupy zawodowej bliżej.

Przeczytaj także: Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?

9 lipca 2018 roku zawarto porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a Ministrem Zdrowia i prezesem NFZ, na mocy którego m.in. włączono dotychczasowe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego i zagwarantowano 6-dniowy, płatny urlop szkoleniowy. Dokument gwarantuje zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie niższej niż 1 200 PLN miesięcznie od dnia 1 lipca 2019 r. w przeliczeniu na jeden pełen etat.

Zarobki pielęgniarek bez specjalizacji


Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 roku jest podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie wysokości wynagrodzenia w służbie zdrowia. Zgodnie z nią, pensja ustalana jest przez pracodawcę. Poziom zarobków pielęgniarek w głównej mierze zależy od kondycji ekonomicznej jednostki, w której pracują, dostępnych środków finansowych, jak również obecnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Z danych GUS wynika, że mediana zarobków pielęgniarek bez specjalizacji w Polsce w 2016 roku wynosiła 3 946 PLN. Pensja połowy osób wykonujących ten zawód mieściła się w przedziale od 3 432 do 4 540 PLN brutto.

Dane GUS pokazują, że w Polsce w 2016 roku pielęgniarki w sektorze publicznym były lepiej wynagradzane niż w prywatnym. Mediany wynagrodzenia tej grupy zawodowej wynosiły kolejno 3 963 i 3 803 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń pielęgniarek w sektorze publicznym i prywatnym w 2016 roku

Dane GUS pokazują, że w Polsce w 2016 roku pielęgniarki w sektorze publicznym były lepiej wynagradzane niż w prywatnym.


Najwyższą medianą wynagrodzeń pielęgniarek (4 315 PLN brutto) w 2016 roku może poszczycić się województwo mazowieckie. W województwie dolnośląskim, które zostało ulokowane na drugim miejscu zestawienia, pielęgniarki zarabiały 4,2% mniej (4 132 PLN brutto). Z drugiej strony, do województw, w których pielęgniarki za swoją pracę osiągały najniższe dochody należą: zachodniopomorskie (3 681 PLN brutto), podkarpackie (3 661 PLN brutto) i opolskie (3 636 PLN brutto). W opolskim zarabiało się około 16% mniej niż w województwie mazowieckim.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń pielęgniarek w różnych województwach w 2016 roku

Najwyższą medianą wynagrodzeń pielęgniarek (4 315 PLN brutto) w 2016 roku może poszczycić się województwo mazowieckie.


Mediana wynagrodzeń pielęgniarek na początku ich kariery zawodowej w 2016 roku wynosiła 3 267 PLN brutto. Wraz z rosnącym stażem na stanowisku rośnie ich pensja. Po upływie dwóch lat pielęgniarki zarabiały o 7% więcej niż w pierwszym roku swojej pracy. Najwyższe wynagrodzenie w 2016 roku otrzymywały pielęgniarki z doświadczeniem powyżej 20 lat, którego mediana wynosiła 4 054 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń pielęgniarek z różnym stażem pracy w 2016 roku

Mediana wynagrodzeń pielęgniarek na początku ich kariery zawodowej w 2016 roku wynosiła 3 267 PLN brutto.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .
Przeczytaj także: Ile zarabia pielęgniarka? Ile zarabia pielęgniarka?

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: