eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia inżynierów a wykształcenie i branża

Wynagrodzenia inżynierów a wykształcenie i branża

2018-11-13 00:22

Wynagrodzenia inżynierów a wykształcenie i branża

Portfel © vlady1984 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ekonomię i administrację. W artykule przedstawiono jak wybór specjalności czy branży przekłada się na wysokość otrzymywanego przez inżynierów wynagrodzenia.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia magistrów inżynierów w 2021 roku

Uczelnia


Listę uczelni, których absolwenci w stopniu magistra inżyniera zarabiają najwięcej, otwierają cztery politechniki oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Wszystkie zlokalizowane są w dużych miastach wojewódzkich. Różnica mediany wynagrodzeń między pierwszą z uczelni (Politechniką Warszawską) a piątą (Politechniką Poznańską) wyniosła 1 369 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Mediany wynagrodzeń inżynierów, którzy ukończyli wybrane uczelnie wyższe

Listę uczelni, których absolwenci w stopniu magistra inżyniera zarabiają najwięcej, otwierają cztery politechniki oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.


Kierunek studiów


Spośród 86 026 ankietowanych, najwięcej osób ukończyło takie specjalności jak: informatyka, mechanika i metalurgia oraz architektura i budownictwo. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci informatyki – mediana ich płac wyniosła 8 500 PLN brutto. Dla porównania, ukończenie studiów ekonomicznych przekładało się na zarobki w wysokości 5 900 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń inżynierów z różnymi specjalnościami studiów

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci informatyki – mediana ich płac wyniosła 8 500 PLN brutto.


Tryb studiów


Z danych zawartych w raporcie wynika, że ukończenie studiów w trybie stacjonarnym stanowi kryterium wyceniane przez pracodawców wyżej niż dyplom studiów niestacjonarnych. Różnice sięgają kilkuset złotych miesięcznie. Warto przy tym wspomnieć, że zdecydowana większość ankietowanych (89%) studiowała właśnie w trybie stacjonarnym.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia inżynierów, którzy ukończyli studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym

Ukończenie studiów w trybie stacjonarnym stanowi kryterium wyceniane przez pracodawców wyżej niż dyplom studiów niestacjonarnych.


Tytuł naukowy


Czy kontynuowanie edukacji po ukończeniu studiów magisterskich przekłada się na wyższe zarobki? To zależy. Inżynierowie, którzy uzyskali tytuł naukowy doktora, mogą liczyć na wynagrodzenie o 300 PLN brutto wyższe niż ich koledzy, którzy mają przed nazwiskiem tytuł mgr inż. Z kolei ci, którzy ukończyli studia MBA, otrzymują aż 5 400 PLN brutto miesięcznie więcej.

fot. mat. prasowe

Poziom wykształcenia a mediana wynagrodzeń inżynierów

Inżynierowie, którzy uzyskali tytuł naukowy doktora, mogą liczyć na wynagrodzenie o 300 PLN brutto wyższe niż ich koledzy, którzy mają przed nazwiskiem tytuł mgr inż.


Branża


Wykształcenie to jedno. Istotną rolę odgrywa także branża, w której dana osoba jest zatrudniona. W tym przypadku postanowiliśmy przyjrzeć się zarobkom kobiet i mężczyzn w wybranych branżach.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia inżynierów w wybranych branżach, z podziałem na kobiety i mężczyzn

Mediana zarobków kobiet jest niższa.


Czynników związanych z edukacją, które mają wpływ na wysokość zarobków inżynierów, jest wiele. Artykuł przedstawia tylko wybrane dane.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : Kamil Preidl / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: