eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › IOSKU, czyli wysokość emerytury bez tajemnic

IOSKU, czyli wysokość emerytury bez tajemnic

2017-06-27 00:40

IOSKU, czyli wysokość emerytury bez tajemnic

Wkrótce się dowiesz ile masz na koncie emerytalnym © Bits and Splits - Fotolia.com

Ile pieniędzy leży na moim koncie emerytalnym? Jaka będzie prognozowana wysokość mojej emerytury? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy już wkrótce. ZUS rozpoczął bowiem akcję wysyłki IOSKU, czyli Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Tylko na Dolnym Śląsku pismo w tej sprawie trafi do niemal 1,5 miliona adresatów.

Przeczytaj także: ZUS wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r.

Akcja wysyłki niemal 19 milionów Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) rozpoczęła się 19 czerwca br., a więc zaledwie przed kilkoma dniami. Tylko na Dolnym Śląsku listy w tej sprawie otrzyma 1 451 691 adresatów, w tym 1 153 863 ubezpieczonych. Całość korespondencji ma trafić w ręce swoich adresatów do końca wakacji.

Czym właściwie jest IOSKU? To nic innego niż sporządzony na dzień 31 grudnia minionego roku wyciąg ze stanu konta emerytalnego osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto choćby jedna składka. Z IOSKU dowiemy się, jak przedstawia się suma wszystkich zwaloryzowanych składek, kapitału początkowego oraz wpływ składek w każdym miesiącu minionego roku. Do tego informacja wskaże nam, jaka część składek zgromadzona jest na subkoncie w ZUS, a ile w OFE, o ile oczywiście adresat jest jego członkiem.

Ponadto osoby, które ukończyły 35 rok życia z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.
- Trzeba pamiętać o tym, że zawarta w informacji kwota przyszłej emerytury jest wyliczeniem czysto hipotetycznym opartym na ilości już zgromadzonych na naszym koncie składek i prognozie ich ewentualnego dalszego wpływu. Nie jest to, więc wynik jakichś subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt wszystkich lat naszej pracy, w czasie, których gromadzone były składki na naszym indywidualnym koncie emerytalnym – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - ZUS jedynie, co roku przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na wysokość naszej emerytury mamy my sami i nasza praca, czyli ilość przepracowanych lat i wysokość wynagrodzenia – dodaje rzeczniczka.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest pisana prostym językiem w oparciu o zasady tzw. plain language, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Do osób, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - IOSK nie jest wysyłany w formie papierowej, gdyż zawarte w Informacji dane są dostępne w Internecie po zalogowaniu się na swoje konto.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: