E-zwolnienia a brak dostępu do internetu
2015-10-21 13:45
![E-zwolnienia a brak dostępu do internetu [© whitelook - Fotolia.com] E-zwolnienia a brak dostępu do internetu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/e-zwolnienie-lekarskie/E-zwolnienia-a-brak-dostepu-do-internetu-165080-200x133crop.jpg)
Zwolnienie lekarskie © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: e-ZLA: podaj aktualny adres
Zniesienie obowiązku przekazywania papierowych zwolnień lekarskich pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (przedsiębiorców) to jeden z głównych celów wprowadzenia elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Druki ZUS ZLA, które aktualnie są wypisywane ręcznie, od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać w formie elektronicznej i przekazywać je na elektroniczną skrzynkę ZUS-u. Obecnie lekarz wręcza choremu np. pracownikowi kopię zaświadczenia lekarskiego i ten musi w ciągu 7 dni od daty otrzymania dokumentu dostarczyć je pracodawcy. Od nowego roku to ZUS będzie mógł przesyłać pracodawcom informację o zwolnieniu oraz zwolnienie przez internet.Do tej pory konieczna wizyta u płatnika czy na poczcie
Tylko zaświadczenie lekarskie wystawione na wymaganym według ściśle określonego wzoru druku stanowi dowód stwierdzający m.in. czasową niezdolność do pracy z powodu choroby. Taki papierek jest jedyną podstawą do ustalenia prawa i wypłaty wynagrodzenia chorobowego (należnego pracownikowi) oraz zasiłku chorobowego. Nie można zatem za podstawę do udzielenia zasiłku uznać skanu zaświadczenia lekarskiego przesłanego przez pracownika mailem. Jeśli chory pracownik nie jest w stanie osobiście dojechać do biura, pozostaje mu wizyta na poczcie lub ewentualnie zwrócenie się z prośbą o dowiezienie zwolnienia do pracodawcy do członka rodziny czy znajomego. W przypadku nadania zwolnienia poleconym datą jego dostarczenia jest data stempla pocztowego (art. 57 § 5 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).
fot. whitelook - Fotolia.com
Zwolnienie lekarskie
Od 1 stycznia 2016 r. to ZUS będzie mógł przesyłać zatrudniającym informację o zwolnieniu oraz zwolnienie przez internet.
Wizyty domowe
Wystawianie i przekazywanie zwolnień lekarskich ma się docelowo odbywać za pośrednictwem internetu. Natomiast w sytuacji, gdy wystawienie takiego e-zaświadczenia lekarskiego nie będzie możliwe, np. podczas wizyt domowych, kiedy np. nie ma dostępu do internetu albo nie ma możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, lekarz w dniu takiej wizyty wystawi choremu zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu internetowego, które podpisze i podbije pieczątką. Takie papierowe zwolnienie chory będzie musiał dostarczyć pracodawcy albo ZUS, a lekarz z kolei będzie miał obowiązek w terminie 3 dni roboczych (od wystawienia albo ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zwolnienia) przesłać je elektronicznie do ZUS.
Katarzyna Miazek,

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jakie są obowiązki pracownika?
-
Kontrola zwolnienia lekarskiego także przez pracodawcę
-
100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich od 2016 roku
-
Pracodawca może wnioskować do ZUS o kontrolę zwolnienia lekarskiego
-
Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników
-
Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?
-
Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?
-
Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS
-
Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)