eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

2015-06-29 15:14

Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

Płaca minimalna w Polsce i w Unii Europejskiej © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Pierwsze minimalne wynagrodzenie zostało wprowadzone w 1894 roku w Nowej Zelandii pod wpływem strajków robotniczych. W Polsce po praz pierwszy płacę minimalną wprowadzono w 1956 roku. Od 2003 roku jest ona ustalana przez Komisję Trójstronną, w której skład wchodzi rząd, pracodawcy i związki zawodowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą, co roku wynagrodzenie minimalne powinno być powiększone o wartość prognozowanej inflacji oraz 2/3 tempa wzrostu PKB. Zasada ta ma być stosowana do czasu, gdy stawka minimalna osiągnie 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jednak nie zawsze płaca minimalna w Polsce podnoszona jest zgodnie z powyższą zasadą.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Stawka minimalna w naszym kraju wynosi obecnie 1 750 PLN brutto miesięcznie. Oznacza to, że pracownik, który otrzymuje najniższe wynagrodzenie, „na rękę” dostaje 1 286,17 PLN. Natomiast miesięczny koszt pracy jednej osoby, która zarabia minimum krajowe, dla pracodawcy to 2 112,95 PLN. Stawka minimalna obejmuje tylko pracujących w oparciu o umowę o pracę. Ponadto, osoby, które pracują pierwszy rok obowiązuje stawka obniżona, która wynosi 1 400 PLN brutto. Biorąc pod uwagę wysokie koszty pracy, jakie ponoszą pracodawcy, szukają oni sposobów żeby od nich „uciec”. W ten sposób rozwija się szara strefa oraz mnożą się przypadki zatrudniania na umowę zlecenie, czy też umowę o dzieło. Według przeprowadzonego w 2014 roku badania CBOS, aż 74% respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem również stawki minimalnej, która dotyczyłaby zatrudnionych na umowie-zleceniu. Zaledwie 12% badanych odniosło się w sposób krytyczny do propozycji. 14% respondentów nie ma zdania na ten temat. Najczęściej proponowana stawka minimalna przez badanych wyniosła 15 PLN za godzinę pracy.

Jednak wprowadzenie płacy minimalnej ma swoje wady i zalety. Dlatego też, nie wszystkie państwa zdecydowały się na jej wprowadzenie. Zapobiega ona tendencji zaniżania stawek wynagrodzeń przez pracodawców i jest sposobem na naturalne usunięcie z rynku przedsiębiorstw, dla których wyzysk pracowników jest sposobem na osiągnięcie sukcesu. Z drugiej strony jest to rodzaj ceny urzędowej, która często funkcjonuje bez oparcia o realia rynkowe. Konsekwencją jej istnienia jest szara strefa. W Polsce w oparciu o wynagrodzenie minimalne funkcjonuje wiele świadczeń socjalnych, tak więc zwiększanie stawki minimalnej wpływa na wzrost wydatków państwa. W jaki zmieniało się minimalne wynagrodzenie w Polsce i w innych krajach UE?

Najwyższą dynamikę wzrostu płacy minimalnej w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat odnotowano w 2008 i w 2009 roku. W 2008 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 20,3%. Stało się tak za sprawą dwustronnego porozumienia między rządem pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego a NSZZ „Solidarność”. W 2009 roku wysokie, 13,3% zwiększenie płacy minimalnej było wynikiem propozycji rządu Donalda Tuska, który zaproponował wzrost rzędu 6,9%. Następnie w wyniku późniejszych ustępstw rządu w Komisji Trójstronnej osiągnął on poziom 13,3%.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Minimalne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni lat (w PLN brutto) oraz jego dynamika

W 2008 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 20,3%. W 2009 roku wysokie, 13,3% zwiększenie płacy minimalnej było wynikiem propozycji rządu Donalda Tuska, który zaproponował wzrost rzędu 6,9%. Następnie w wyniku późniejszych ustępstw rządu w Komisji Trójstronnej osiągnął on poziom 13,3%.



We wszystkich krajach starej unii, które zdecydowały się na wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia, jego kwota jest wyższa niż w Polsce. Wynika to z różnicy w poziomie rozwoju gospodarczego. Minimalne wynagrodzenie w Polsce, w przeliczeniu wynosi 410 EUR. Najwyższa minimalna pensja funkcjonuje w Luksemburgu – 1 923 EUR. Jej kwotowy wzrost rok do roku jest niewielki. Również w innych państwach, należących do starej unii wzrosty są zrównoważone. Natomiast w Irlandii, w ciągu ostatnich kilku lat, Stawka minimalna nie zmieniła się.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Minimalne wynagrodzenie w państwach UE 15 (starej unii) na przestrzeni ostatnich lat

Minimalne wynagrodzenie w Polsce, w przeliczeniu wynosi 410 EUR. Najwyższa minimalna pensja funkcjonuje w Luksemburgu – 1 923 EUR.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: