eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Operator walca

Operator walca

Operator walca

Operator walca - zakres obowiązków i opis stanowiska © samopauser - Fotolia.com

Operator walca jest stanowiskiem zakwalifikowanym do zawodu operatora sprzętu/maszyn do robót ziemnych. Operator walca budowalnego zajmuje się kompleksową obsługą maszyny – walca budowlanego – do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych lub zagęszczania mas nawierzchniowych przy budowie dróg poprzez nacisk sztywnych lub podatnych kół-wałów podczas jazdy. W celu zagęszczania mieszanki mineralno-bitumicznej operator obsługuje walec gładki, stalowy, statyczny dwuwałowy lekki służący do wstępnego zagęszczenia oraz walec gładki, stalowy, statyczny dwuwałowy średni do zagęszczenia właściwego. Ostatnią czynnością związaną z zagęszczaniem masy jest przejazd walca wielokołowego ogumionego o ciśnieniu w oponach regulowanym w granicach 0,2–0,8 MPa.
Walce wyposażone są w instalację zraszającą powierzchnie kół, co zapobiega przylepianiu się do nich wałowanej masy. Zagęszczanie prowadzone jest od krawędzi ku środkowi. Operator dodatkowo wykorzystuje w pracy narzędzia ręczne, np.: młotki, klucze nasadowe i oczkowe, skrobaczki, itp.

Czym się zajmuje operator walca (Zakres obowiązków):


  • organizowanie stanowiska pracy
  • przygotowywanie maszyny do pracy w różnych warunkach
  • wykonywanie prac maszyną samodzielnie oraz we współpracy z innymi maszynami i środkami transportu,
  • wykonywanie obsługi technicznej oraz prostych regulacji i napraw
  • sporządzanie dokumentacji eksploatacyjnej
  • przeprowadzanie okresowych przeglądów konserwacyjnych zgodnie z instrukcją użytkowania ww. urządzenia

Wymagania


Operator walca drogowego powinien mieć ukończone18 lat, posiadać minimum wykształcenie podstawowe, posiadać badania psychologiczne i badania lekarskie stwierdzające przydatność do wykonywania zawodu operatora walca drogowego.

Wymogiem operowania walcem drogowym jest zdanie egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Centrum Certyfikacji i Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie w zakresie operatora walca drogowego kl. III o masie walca do 18 t. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu uczestnik uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu operatora walca drogowego kl. III o masie walca do 18 t (otrzymuje świadectwo oraz odpowiedni wpis potwierdzający kwalifikacje do książki operatora maszyn roboczych).

Osoby posiadające miesięczny staż pracy przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej walca drogowego kl. III o masie walca do 18 t, mogą na odpowiednim kursie poszerzyć uprawnienia na obsługę walca drogowego kl. II.

Zarobki


Jeszcze niedawno w zawodzie tym wynagrodzenie wynosiła w granicach 5 tys zł brutto. W związku z popularyzacją tego zawodu zmniejszyła się średnia zarobków i przeciętnie osoba pracująca na stanowisku operatora walca zarabia dziś 2 000 – 3 500 zł brutto.
Więcej na ten temat: operator walca

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: