eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Negocjator

Negocjator

Negocjator

Negocjator - zakres obowiązków i opis stanowiska © baranq - Fotolia.com

Negocjator jest zawodem trudnym do ujęcia w jakiekolwiek ramy. Nie ma tu ściśle określonego zakresu obowiązków. Mówiąc najogólniej, zadaniem negocjatora jest przeforsowanie stanowiska zleceniodawcy i wywalczenie dla niego jak najkorzystniejszym warunków, np. podczas zawierania umów, w trakcie rozmów biznesowych itp. Negocjatorzy współpracują również z policją, uczestnicząc w akcjach wymagających nawiązania dialogu i wypracowania porozumienia z napastnikami – próbują wówczas przekonać ich do porzucenia swoich zamiarów, wypuszczenia zakładników itp. Negocjator może być zatrudniony w firmach działających w różnych branżach.

Przeczytaj także: Techniki negocjacji

Czym się zajmuje negocjator (Zakres obowiązków):


Od negocjatora, jak sama nazwa wskazuje, wymaga się przede wszystkim umiejętności skutecznego przeprowadzania negocjacji, łagodzenia konfliktów, wypracowywania satysfakcjonującego porozumienia. Pomocna w tym jest niewątpliwie wiedza psychologiczna, dlatego ukończenie studiów na tym kierunku będzie stanowiło przewagę nad konkurencją. Warto ukończyć także kursy z zakresu komunikacji interpersonalnej i nieustannie pogłębiać wiedzę z zakresu negocjacji, asertywności, manipulacji itp.

Szczególnie ważne jest praktyczne wykorzystywanie zdobytej wiedzy w codziennych sytuacjach – nie tylko na polu zawodowym, ale i prywatnym. Pozwala to lepiej poznać psychikę ludzi, ich tok myślenia, reakcje na określone sytuacje i zachowania itp. Negocjator musi posiadać i pielęgnować intuicję w tym zakresie. Ważne są umiejętności komunikacyjne, budowania relacji, tworzenia klimatu zaufania, jak również asertywność.

Zarobki


Zarobki negocjatora zależą od miejsca jego pracy, zakresu obowiązków i rangi przedsięwzięcia, w którym bierze udział, dlatego nie da się ich określić nawet w przybliżeniu.
Więcej na ten temat: negocjator

Dostępne oferty pracy:

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: