eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Logopeda

Logopeda

Logopeda

Logopeda - zakres obowiązków i opis stanowiska © Photographee.eu - Fotolia.com

Logopeda to specjalista, który prowadzi badania i działania praktyczne w zakresie ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy i ogólnej terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności: edukacyjnej, społecznej i zawodowej. To osoba, która zajmuje się korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem motoryki aparatu mowy, profilaktyką i likwidowaniem zaburzeń komunikacji językowej uwarunkowanych środowiskowo lub organicznie (różnego rodzaju czynnikami patologicznymi), stymulacją mowy opóźnionej, a także rehabilitacją mowy po wypadkach i urazach (nauczaniem mowy w wypadku jej braku lub utraty). Może on pracować z osobami jąkającymi się, niesłyszącymi, upośledzonymi, chorymi psychicznie, mającymi trudności w pisaniu i czytaniu.

Czym się zajmuje logopeda (Zakres obowiązków):


  • logopeda o specjalności ogólnej – specjalizuje się w ogólnej terapii zaburzeń mowy
  • surgologopeda – pracuje z osobami głuchymi i niedosłyszącymi
  • neurologopeda – logopeda zajmujący się osobami z uszkodzeniem układu nerwowego
  • logopeda medialny – pracuje z aktorami, przedsiębiorcami, artystami, politykami
Logopeda może pracować wszędzie tam, gdzie uczą się i przebywają dzieci, młodzież i dorośli wymagający terapii, a w szczególności w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, logopedycznych i foniatrycznych, szpitalach, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu.

Logopeda pracujący w szkole podlega pod zapisy Karty Nauczyciela i musi posiadać uprawnienia pedagogiczne. Praca nauczyciela logopedy w szkole polega przede wszystkim na kształtowaniu prawidłowej mowy (pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym) u dzieci, doskonaleniu mowy już ukształtowanej, usuwaniu wad mowy, usuwaniu zaburzeń głosu i trudności w czytaniu i pisaniu.

Zakres obowiązków


  • przeprowadzanie badań logopedycznych
  • ocenianie i interpretowanie wyników badań oraz formułowanie wskazań logopedycznych
  • ustalanie logopedycznego postępowania korekcyjno-terapeutycznego
  • ocena, diagnoza i terapia logopedyczna dzieci, młodzieży i dorosłych
  • prowadzenie pracy profilaktycznej i terapeutycznej w celu likwidowania lub zmniejszania zaburzeń mowy i zaburzeń komunikacji językowej
  • prowadzenie pracy profilaktycznej i terapeutycznej w zakresie czytania i pisania


Wymagania


Kandydaci na logopedów muszą ukończyć (do wyboru) studia wyższe na kierunku lub w specjalności logopedia (specjalność na filologii polskiej lub pedagogice; studia z logopedii ogólnej i klinicznej). Można także ukończyć studia podyplomowe z logopedii.

Logopedą powinna być osoba otwarta, komunikatywna i mająca łatwość nawiązywania kontaktów z pacjentami – zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Powinna charakteryzować się wzorcową pod względem artykulacyjnym i językowym mową.

Zarobki


Zarobki logopedów na etacie średnio wynoszą 2000 zł netto. Natomiast często logopedzi poza etatem (np. w szkole) udzielają prywatnych konsultacji i wtedy stawka za godzinę kształtuje się od 35 do 60 zł. Najwięcej zarabiają logopedzi medialni – stawka za godzinę dla specjalistów w tej branży to zarobek od 100 do 350 zł brutto.
Więcej na ten temat: logopeda

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: