eGospodarka.pl

PracaSłownik miast › Sosnowiec

Sosnowiec

Sosnowiec to miasto na prawach powiatu na południu Polski, w województwie śląskim. Według danych z dnia 31 grudnia 2012 r. miasto miało 213 513 mieszkańców. Zajmuje powierzchnie 91,06 km² . Stopa bezrobocia w mieście według stanu na dzień 30 października 2014 roku wynosiła 12,7%.
Sosnowiec powstał jako miasto przemysłowe, dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu ciężkiego. Sosnowiec zalicza się dziś do największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Jego dynamiczny rozwój przypadł na okres, kiedy w okolicy odkryto bogate złoża minerałów, przede wszystkim węgla kamiennego, piasku, kamienia i glinek ogniotrwałych. O przemysłowej rozbudowie Sosnowca zdecydował również łatwy dostęp miasta do wody – okolicznych rzek: Czarna i Biała Przemsza, Brynica oraz Bobrek.

W Sosnowcu działa ponad 160 firm z kapitałem zagranicznym m.in. liczący się producenci z USA i Unii Europejskiej, tacy jak: TIMKEN POLSKA sp. z o.o., FOSTER WHEELER ENERGIA POLSKA sp. z o.o., AUTOMOTIVE LIGTING POLSKA sp. z o.o., MAGNETI MARELLI EXHAUST SYSTEM Polska sp. z o.o., HERAEUS ELECTRO-NITE Polska sp. z o.o., REMONDIS sp. z o.o. W Sosnowcu działa Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Możliwości, jakie oferuje ona inwestorom, doceniły – poza już wymienionymi – uznane firmy krajowe i zagraniczne, BITRON Poland, Hörman Polska GRUPA KAPITAŁOWA DUDA, ERGOM Poland, GEIGER Technik Polska, POLSKAPRESSE, PKC Group, FERROLI POLAND, GIMPLAST, PROCESS-ELECTRONIC, CATERPILLAR, SEGU POLSKA ORAZ FERROLI POLAND.

Będąc w mieście można zwiedzić: Zamek Sielecki, Pałac Dietla w Sosnowcu Pogoni, Pałac Schöna w centrum, Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Cerkiew prawosławna pw. Wiary, Nadziei i Miłości i wiele innych ciekawych miejsc.

Na poziomie wyższym i pomaturalnym w mieście znajduje się kilka uczelni bądź instytutów wyższych z siedzibą w Sosnowcu, jak również kilka filii jednostek z innych miast.

Więcej na ten temat: Sosnowiec

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: