eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki Polaków w 2012

Zarobki Polaków w 2012

2013-01-28 00:10

Zarobki Polaków w 2012

Zarobki Polaków w 2012 © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2012 roku mediana całkowitego wynagrodzenia wyniosła 4 000 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.
Tradycyjnie już, najlepiej wynagradzaną branżą w 2012 roku było IT oraz telekomunikacja. Na dalszych miejscach uplasowały się bankowość i ubezpieczenia. Najniżej opłacani są pracownicy z sektora publicznego, oświaty oraz kultury i sztuki.

"Przeciętne miesięczne wynagrodzenia tylko w tych trzech gałęziach gospodarki nieznacznie przekraczają połowę płac w sektorze IT. Należy podkreślić, że w niemal każdej branży odnotowano wzrost wynagrodzeń" – mówi Łukasz Pokrywka z Sedlak & Sedlak.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia według branż w 2012 roku

Najlepiej wynagradzaną branżą w 2012 roku było IT - 6000 zł


Biorąc pod uwagę stolice polskich województw, najwyższe wynagrodzenia odnotowano tradycyjnie w Warszawie. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2012 roku mediana wynagrodzeń brutto wyniosła w tym mieście 6 000 PLN. Drugie w kolejności były Gdańsk i Wrocław, ale wynagrodzenia były już o 1 500 PLN niższe niż w stolicy (4 500 PLN w obu miastach).

Przydatne linki:
- Kalkulator wynagrodzeń


"Mieszkaniec Białegostoku musiał pracować niemal dwa miesiące, by zarobić tyle, ile przeciętnie za miesiąc otrzymuje Warszawiak. Mediana wynagrodzeń brutto w 2012 roku w Białymstoku wyniosła 3 085 PLN" – komentuje specjalista z Sedlak & Sedlak.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w miastach wojewódzkich i województwach z wyłączeni ich stolic w 2012 roku

Najwyższe wynagrodzenia odnotowano tradycyjnie w Warszawie - w 2012 roku mediana wynagrodzeń brutto wyniosła tam 6 000 PLN


"Co ciekawe, w tzw. Polsce powiatowej, czyli po wyłączeniu z analiz miast wojewódzkich, w 2012 roku najwyższe wynagrodzenia były w województwie pomorskim. Mediana wynagrodzeń brutto w tym województwie wyniosła 3 900 PLN. Mitem jest więc to, że najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim" – dodaje Łukasz Pokrywka z Sedlak & Sedlak.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.