eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Ankieter

Ankieter

Ankieter

Ankieter - zakres obowiązków i opis stanowiska © JackF - Fotolia.com

Ankieter to osoba, która przeprowadza wywiady (na podstawie przygotowanego wcześniej kwestionariusza) z osobami należącymi do określonej przez agencję badawczą grupy. Ankieter nie układa samodzielnie pytań, które później zadaje respondentom – skonstruowanie ankiety wymaga bowiem specjalnego przygotowania i wiedzy, dlatego zadanie to należy do specjalistów pracujących w agencji badawczej. Praca ankietera może odbywać się w terenie – w przypadku badań rynkowych ankieter zadaje najpierw pytania kwalifikujące, a następnie, jeśli osoba spełni narzucone kryteria, zaprasza ją do pomieszczenia, gdzie respondent testuje dany produkt i wyraża na jego temat opinię.
Ankieter ma za zadanie skrupulatnie notować odpowiedzi, powstrzymując się równocześnie od wyrażania własnych sądów czy sugerowania rozwiązań. Powinien natomiast zachęcać do szczerości, budując klimat zaufania i zapewniając o anonimowości.

Ankieter może także przeprowadzać wywiady przez telefon (CATI – Computer Assisted Telephone Interview) – przypomina to wówczas pracę w call center, z tą różnicą, że zamiast sprzedawać produkty czy usługi, ankieter poznaje i notuje zdanie rozmówcy na określony temat. Rozmowy takie nie mogą być jednak długie.

Ankieter może również przeprowadzać pogłębione wywiady indywidualne (IDI – Individual in Depth Interview) – w tym przypadku powinien mieć jednak odpowiednie przygotowanie, dlatego z reguły nie powierza się tego zadania „osobom z ulicy”.

Czym się zajmuje ankieter (Zakres obowiązków):


  • dobieranie respondentów do badania na podstawie wytycznych przygotowanych przez agencję badawczą
  • przeprowadzanie wywiadów z respondentami
  • uporządkowanie danych, sprawdzanie ich kompletności i rzetelności
  • wprowadzanie danych do programu komputerowego (w przypadku wywiadów CATI)
  • przekazanie wyników przełożonemu

Wymagania


Ankieter nie musi posiadać żadnego konkretnego wykształcenia – przeważnie jest to praca dorywcza, podejmowana przez uczniów i studentów. Często zainteresowane są nią osoby planujące karierę w badaniach, gdyż pozwala zapoznać się ze specyfiką tej pracy i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.

Ważne są natomiast cechy osobowościowe, takie jak komunikatywność, miłe usposobienie, cierpliwość, umiejętność pozostawania neutralnym i nieokazywania emocji, zaangażowanie. Istotna jest również dobra dykcja.

Zarobki


Zarobki ankietera uzależnione są od liczby przeprowadzonych przez niego ankiet – z reguły wynagrodzenie za ankietę wynosi od 15 do 35 zł brutto.
Więcej na ten temat: ankieter

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: