eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Skuteczne poszukiwanie pracy

Skuteczne poszukiwanie pracy

2012-09-29 00:16

Skuteczne poszukiwanie pracy

Rozmowa kwalifikacyjna © apops - Fotolia.com

Szukanie pracy to często bardzo długi i męczący proces. Nie każdy jednak jest do tego dostatecznie przygotowany. Działając spontanicznie i bez świadomości istoty sprawy bardzo łatwo możemy popełnić błąd, który zadecyduje o naszym losie. Kandydaci ubiegający się o pracę popełniają wiele niepotrzebnych i łatwych do uniknięcia pomyłek. Chcesz wiedzieć na, co warto zwrócić uwagę? Oto kilka porad przygotowanych przez ekspertów z firmy Corson.pl, które warto wziąć sobie do serca, aby być skutecznym na rynku pracy.

Przeczytaj także: Jak zdobyć pracę przez telefon

Na początek…

…zacznij od siebie. Warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy osiągnąć w życiu zawodowym. Zgodnie z wytycznymi metody SMART, wyznacz sobie cel zawodowy. Zwróć uwagę na to, jakie posiadasz kwalifikacje i w jakim kierunku chcesz zmierzać. Bardzo istotne jest, abyś orientował się, jakie są obecne potrzeby rynku i jak Ty możesz je zaspokoić. Postaraj się dopasować do obecnych wymogów i być jak najbardziej elastycznym. Konfrontacja własnych zasobów z tym, na co jest zapotrzebowanie pozwoli Ci zorientować się, czego jeszcze warto się nauczyć, aby dotrzeć do ostatecznego celu. Zapoznaj się z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców na dane stanowisko. Jeżeli nie posiadasz wszystkich wymogów, nie zrażaj się. Jak mówi polskie przysłowie” nie od razu Kraków zbudowano”. Na niektóre rzeczy trzeba czasem poświecić więcej czasu i wysiłku. Krok po kroku a uda Ci się osiągnąć to, co zamierzałeś.

fot. apops - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter weryfikuje dane, które zostały umieszczone w CV

Formalności, czyli CV i List Motywacyjny

Jeżeli jesteś już w pełni świadomy, jaką ścieżką kariery chcesz podążać, to nadszedł moment na napisanie swojego życiorysu zawodowego i Listu Motywacyjnego. Pisanie dokumentów aplikacyjnych sprawia kandydatom często największy problem. Może się tak zdarzyć, że posiadasz wszystkie potrzebne wymogi danego stanowiska, lecz nieumiejętnie napisane CV sprawi, że odpadniesz we wstępnej selekcji. Postaraj się unikać:
  • nieistotnych informacji: w niektórych sytuacjach mniej znaczy więcej. Nie wypisuj wszystkiego, co w życiu robiłeś. Pisz swoje CV odnosząc się do konkretnej posady. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko sekretarki niepotrzebne jest pisanie np. o pracy w sklepie spożywczym. Istotne jest pokazanie się potencjalnemu pracodawcy od strony wymogów, jakie on przed nami stawia. Nie należy pisać jednego szablonu CV i wysyłać go wszędzie, gdzie się da. Taka metoda jest mało skuteczna. Rekruter od razu zorientuje się, że kandydat nie jest dostatecznie zainteresowany daną posadą. Może wtedy wysunąć wniosek, że nie wiesz czego chcesz i wysyłasz CV na oślep.
  • nieprawdziwych informacji: podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter weryfikuje dane, które zostały umieszczone w CV. Kłamstwo bardzo szybko może wyjść na jaw i wtedy stracisz szansę na zdobycie pracy.
  • błędów: zanim wyślesz CV i List Motywacyjny przeczytaj go wielokrotnie w celu wychwycenia literówek, błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itd.. Te dokumenty są Twoja wizytówką i na etapie selekcji tego typu błędy nie są zbyt przyjaźnie odbierane ze strony potencjalnego pracodawcy.
  • nieprofesjonalnego zdjęcia: jeżeli chcesz być poważnie potraktowany to warto zadbać o odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie powinno być formalne, najczęściej legitymacyjne. Wstawianie zdjęć z wakacji, na plaży itd. jest po prostu nie na miejscu.
  • ogólników w Liście Motywacyjnym: pisz konkretnie, niech rekruter wie, że jesteś świadomy swoich umiejętności i znasz swoje oczekiwania.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: