eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia Święty Mikołaj w Polsce?

Ile zarabia Święty Mikołaj w Polsce?

2011-12-06 12:42

Ile zarabia Święty Mikołaj w Polsce?

Średnie stawki za wizytę Świętego Mikołaja w wybranych państwach (w EUR) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czerwonym mundurku Coca-Coli albo w biskupim ornacie, z pastorałem lub płóciennym workiem, z Miry lub Laponii. Przypuszczalnie jedyna osoba na świecie, której nie da się nie lubić. Choć większość dorosłych deklaruje, że w niego nie wierzy - każdy rankiem 6 grudnia ukradkiem zerka pod poduszkę - podaje portal wynagrodzenia.pl.
Choć erę komunizmu mamy dawno za sobą szóstego grudnia na świecie robi się dziwnie czerwono. Świąteczna gorączka ogarnia kulę ziemską – od Hawajów po Biegun Północny. I choć większość ludzi narzeka, że to okres wzmożonych wydatków, dla niektórych to czas, by nieźle zarobić. W myśl zasady, że nikt nie jest niezastąpiony, na ulicach pojawiają się setki Świętych Mikołajów.

Niewiedza kosztuje

Cel wynajęcia Świętego jest zazwyczaj jeden – radość dzieci i utrzymanie ich w przekonaniu, że Mikołaj naprawdę istnieje. I choć sposób jest jeden – zaangażowanie osoby trzeciej w przedsięwzięcie – oferta na „czerwonym” rynku jest naprawdę duża.

fot. mat. prasowe

Cena za wizytę Świętego Mikołaja w poszczególnych województwach (w PLN)

Cena za wizytę Świętego Mikołaja w poszczególnych województwach (w PLN)


Mikołaje działają na „własną rękę” lub z ramienia firm i agencji zajmujących się organizacją imprez. W ogłoszeniach zazwyczaj przeważają ci pierwsi. Jak wiadomo, wraz z wielkością miasta rosną koszty utrzymania i transportu (próbował ktoś kiedyś w Warszawie zaparkować renifera?). Stąd Mikołaje w większych miastach cenią się najbardziej. W zależności od województwa, stawka za wizytę świętego waha się od 60 PLN do 150 PLN. Od lat górna granica ceny należy bezsprzecznie do województwa mazowieckiego (z Warszawą na czele). Drugim najdroższym województwem jest małopolskie – wizyta gościa z Laponii kosztuje tu 125 PLN. Za najmniejszą sumę Mikołaj odwiedzi nas w świętokrzyskim (60 PLN), lubelskim (70 PLN) i opolskim (77 PLN).

Program wizyty jest zazwyczaj podobny – Mikołaj w ciągu 20-30 minut jakie spędza z dziećmi wysłuchuje wierszyków i piosenek. Po upewnieniu się, że były grzeczne rozdaje prezenty a czasem nawet pozwala poszarpać się za brodę.

Święty z agencji

W uatrakcyjnianiu pobytu świętego specjalizują się szczególnie firmy i agencje, które swoją ofertą starają się sprostać najbardziej wymagającym klientom.

Oczywiście na cenę poszczególnych atrakcji ma wpływ wiele czynników. Poza lokalizacją jest to przede wszystkim data – najdrożej jest w Wigilię po godzinie 15 (nawet 300 PLN) oraz w mikołajki, najtaniej – wszystkie pozostałe. Na życzenie klienta Mikołaj może odebrać prezent z innego miejsca niż to, w którym ma złożyć wizytę. Za tą fatygę policzy sobie jednak średnio od 40 do 50 PLN (zależnie od rocznika renifera i ilości spalanych przez niego kalorii na 100 km). Mikołaj potrafi także mówić po angielsku – ale pochwali się tą zdolnością za minimum 60 PLN (niektórzy swoje umiejętności językowe wyceniają nawet na 250 PLN).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: