eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia pracowników a staż pracy

Wynagrodzenia pracowników a staż pracy

2009-04-28 13:32

Wynagrodzenia pracowników a staż pracy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Jak wynika z piątego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zdecydowanie najwięcej w 2008 roku zarabiały osoby, których staż pracy mieścił się w przedziale 11 - 15 lat. Mediana ich zarobków wyniosła 5 000 PLN. Najmniejsze miesięczne wynagrodzenie otrzymywały osoby dopiero rozpoczynające pracę. Połowa z nich mogła liczyć na pensję w wysokości od 1 800 do 3 600 PLN.
Miło nam oddać do Państwa rąk wyniki piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Tradycyjnie już przeprowadziliśmy je wraz z czołowymi polskimi portalami (onet.pl, pracuj.pl, gazetapraca.pl, wp.pl, kariera.com.pl, bankier.pl). Wciąż jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. W 2008 roku uczestniczyło w nim 58 500 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 55 111 osób.

Jak co roku przypominamy, że w badaniu dominują ludzie młodzi. 75,7% badanych ma nie więcej niż 35 lat, w tym 53,8% ma nie więcej niż 30 lat. Równie ważna jest informacja, że 78,7% to osoby z wykształceniem wyższym (w tym licencjat). Czynniki te w znaczący sposób wpływają na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu. Jak co roku, przypominamy również, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 Polaków zarabia poniżej średniej, co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.

Wynagrodzenia całkowite pracowników o różnym stażu pracy - dane ogólne

Jak pokazuje wykres 1, zdecydowanie najwięcej w 2008 roku zarabiały osoby, których staż pracy mieścił się w przedziale 11 - 15 lat. Mediana ich zarobków wyniosła 5 000 PLN. Najmniejsze miesięczne wynagrodzenie otrzymywały osoby dopiero rozpoczynające pracę. Połowa z nich mogła liczyć na pensję w wysokości od 1 800 do 3 600 PLN. Okazuje się, że pracownicy z najdłuższym stażem (powyżej 31 lat) zarabiali na podobnym poziomie co osoby, których staż wynosił 4 – 5 lat (mediana 3 800 PLN). Powyższe dane zostały przedstawione na wykresie 1.

 

1 2 ... 6

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.