eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn uchwalona

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn uchwalona

2008-04-26 11:05

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn mających 60 lat?


4. ZUS odmawiał - teraz przyjmie i rozpatrzy te same wnioski

Zaraz po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny część mężczyzn ubiegała się o przyznanie świadczenia emerytalnego. ZUS odmawiał jednak przyznania emerytury. Twierdził, że nie ma podstawy prawnej, aby uwzględnić te wnioski, gdyż sam wyrok Trybunału nie wystarczy - konieczna jest zmiana prawa. Po wejściu w życie uchwalonych przez Sejm przepisów mężczyźni, którzy odwołali się od decyzji ZUS do sądu, będą musieli powtórnie składać wnioski o świadczenie. A ZUS powtórnie je rozpatrzy.

5. Nawet 100.000 pracowników może odejść z pracy

Zaraz po wejściu w życie nowych przepisów mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat, będą mogli składać do ZUS wnioski o przejście na wcześniejszą emeryturę. Z danych wynika, że nawet 100.000 mężczyzn będzie mogło skorzystać z tego prawa. Pracodawcy nie mają możliwości odmówienia pracownikowi prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mogą oczywiście nie zgodzić się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W takim przypadku, pracownik może jednak wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Dla pracodawców może to oznaczać niemały kłopot związany z odpływem starszych pracowników, którzy są świetnymi specjalistami z danej dziedziny.

6. Pracownik odchodzi, kiedy chce

Osoby, które spełnią warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę już w 2008 r. nie muszą się o nią ubiegać od razu. Jeśli chcą, mogą nadal pracować, a wniosek złożyć dopiero za kilka lat. Przepisy nie przewidują bowiem ani ograniczeń czasowych, ani też nie wprowadzają automatycznego przejścia na emeryturę z chwilą spełnienia wymaganych przez prawo warunków. Stosunek pracy z takim pracownikiem nie ulega samodzielnemu rozwiązaniu. Pracodawca, ani też pracownik nie mają obowiązku go rozwiązywać. Emerytura jest bowiem świadczeniem dobrowolnym i tylko od woli pracownika zależy czy będzie chciał z niej skorzystać.

7. Wypłać odprawę emerytalną!

Odejście pracownika na wcześniejsza emeryturę oznacza dla pracodawców obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Dnia 17 kwietnia 2008 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wejdzie ona w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Podstawa prawna
  • ustawa z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
  • art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353, ze zm.),
  • art. 32, art. 33 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
  • art. 30 § 1 pkt 1 i pkt 2, art. 921 Kodeksu pracy


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: