eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w branży IT

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w branży IT

2019-03-08 11:01

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w branży IT

Programistka © SolisImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy porównanie zarobków kobiet i mężczyzn a pod lupę wzięliśmy branżę IT. Charakteryzuje się ona deficytem wykwalifikowanych pracowników a co za tym idzie wysokimi zarobkami. Poniżej przedstawiamy wyniki naszego porównania. Źródłem prezentowanych stawek wynagrodzeń jest Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018.

Luka płacowa


Różnicę wynagrodzeń kobiet i mężczyzn określa się jako lukę płacową. Wyraża się ją w procentach, które oznaczają to, ile procent zarobków mężczyzn stanowią płace kobiet. Zaprezentowanie luki płacowej nie jest proste, gdyż najczęściej spotkać można różną strukturę zatrudnienia obu płci. Kobiety rzadziej zajmują wyższe stanowiska w hierarchii, które są lepiej opłacane. Z tego powodu porównywanie ogólnych danych mija się z celem. Porównywanie wynagrodzeń na tych samych stanowiskach również może być obarczone błędem. Wynika to z faktu, że wykonując nawet bardzo zbliżoną pracę wpływ na wysokość zarobków może mieć np. doświadczenie pracownika lub poziom wykształcenia, które dla obu płci może być różne.

Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach organizacji


Na poniższej tabeli zaprezentowano mediany wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla specjalistów i kierowników z różnym doświadczeniem. Dane potwierdzają powszechną opinie, że kobiety rzadziej pną się na wyższe poziomy stanowisk, gdzie zarobki są wyższe. Wśród młodszych specjalistów udział kobiet wyniósł najwięcej, bo 27%. Na kolejnych szczeblach udział ten był już mniejszy. Wśród starszych specjalistów wyniósł on już tylko 13%.

Z prezentowanych danych wynika, że na stanowiskach specjalistów zarobki kobiet stanowiły od 80 do 86% zarobków mężczyzn. Najwyższa luka płacowa miała miejsce w przypadku doświadczonych specjalistów. Dla kierowników różnice te są jeszcze większe. Płace kobiet tam zatrudnionych stanowiły 3/4 płac mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Zarobki kobiet i mężczyzn w branży IT w 2018 roku

Z prezentowanych danych wynika, że na stanowiskach specjalistów zarobki kobiet stanowiły od 80 do 86% zarobków mężczyzn.


Wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych


Kobiety rzadko zajmują stanowiska kierownicze. Nie oznacza to jednak, że ich tam nie ma. Wśród kierowników projektu IT było tylko 28% kobiet, natomiast w przypadku kierownika zespołu programistów - 13%. Wynagrodzenia kobiet na tych stanowiskach stanowiły około 90% płac mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Zarobki kobiet i mężczyzn w branży IT na wybranych stanowiskach kierowniczych w 2018 roku

Wynagrodzenia kobiet na tych stanowiskach stanowiły około 90% płac mężczyzn.


Wynagrodzenia specjalistów


W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT, wśród specjalistów największą grupę stanowią programiści. Na tych stanowiskach odsetek kobiet jest znikomy. Tylko w pojedynczych przypadkach udział kobiet był większy niż 10%, dlatego postanowiliśmy nie prezentować takich danych.

Poniżej zaprezentowano wynagrodzenia na wybranych stanowiskach nieprogramistycznych doświadczonych specjalistów. Mimo tego samego stanowiska i tego samego poziomu doświadczenia, pensje kobiet stanowiły od 80 do 91% wynagrodzeń mężczyzn. Największe różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn miały miejsce na stanowisku doświadczonego projektanta systemowego. Płace doświadczonych specjalistów data scientist były z kolei najbardziej do siebie zbliżone.

fot. mat. prasowe

Zarobki kobiet i mężczyzn w branży IT na wybranych stanowiskach specjalistycznych w 2018 roku

Mimo tego samego stanowiska i tego samego poziomu doświadczenia, pensje kobiet stanowiły od 80 do 91% wynagrodzeń mężczyzn.


Wyjątkowy dział helpdesk


Wyniki Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018 pokazują, że kobiety nie zawsze zarabiają mniej od mężczyzn. Takim wyjątkiem są wynagrodzenia na stanowiskach helpdesk. Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn na stanowisku młodszego specjalisty były takie same i wyniosły 3 000 PLN. Wraz z awansem na kolejne szczeble, płace kobiet przewyższają zarobki mężczyzn. Dotyczy to również kierownika zespołu, gdzie wynagrodzenia kobiet stanowiły 104% zarobków mężczyzn. Kierownik zespołu helpdesk to również jedynie stanowisko kierownicze w naszym raporcie, na którym zatrudnionych było więcej kobiet niż mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Zarobki kobiet i mężczyzn w branży IT na stanowiskach helpdesk w 2018 roku

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn na stanowisku młodszego specjalisty były takie same i wyniosły 3 000 PLN.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: