Rozmowa o pracę © Photographee.eu - Fotolia.com
Kandydaci często obawiają się, że proponowana przez nich kwota będzie zbyt wysoka lub zbyt niska. Warto więc przed rozmową zapoznać się z publicznymi raportami płacowymi czy przeprowadzić wywiad wśród znajomych z branży. Pokazując, że mamy wiedzę rynkową na temat zarobków i świadomość swoich przewag łatwiej jest negocjować wysokość wynagrodzenia. Bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie na stanowiskach specjalistycznych, może być podanie widełek płacowych, których rozpiętość waha się w granicach ok. 15-20% - mówi Katarzyna Jesionkiewicz, Recruitment Consultant z firmy doradztwa personalnego PEOPLE.
Warto pamiętać, że pracodawcy, szczególnie korporacje, mają z góry wycenione stanowiska i sztywne widełki płacowe. Na rynku należącym do kandydata częściej zdarza się przekraczanie tych widełek, jednak zwykle nie więcej niż o 15-20%. Im większa firma, tym sztywniejsze zasady płacowe – mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu firmy doradztwa personalnego PEOPLE.
Jawne widełki płacowe gwarantują przejrzystość i często większą efektywność rekrutacji, jednak systemowe narzucanie takiego rozwiązania budzi pewne wątpliwości. Wiele firm nie chce publikować takiej informacji m.in. ze względu na konkurencję czy obecnych pracowników, którzy porównują swoje zarobki z nowo zatrudnianymi. Z drugiej strony coraz więcej firm działających w Polsce decyduje się na podanie widełek wiedząc, że w ten sposób oszczędza czas swój i kandydatów, którzy mają jasno sprecyzowany poziom oczekiwanych zarobków. Myślę, że stopniowo może się to stać praktyką rynkową - mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu PEOPLE.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Rozmowa o pracę
Jak odpowiadać na pytania rekrutera o oczekiwane zarobki?
Kandydat nie ma obowiązku udzielania informacji o obecnych zarobkach. Podczas prowadzonych przez nas procesów rekrutacyjnych kandydaci często sami z siebie mówią o wysokości obecnej pensji – my o to nie pytamy. W sytuacji gdy to pytanie jednak padnie, udzielając odpowiedzi warto wziąć pod uwagę praktyki w danej branży oraz umowę z aktualnym pracodawcą, w której zdarzają się zapisy o nieujawnianiu wysokości wynagrodzenia. Dla rekrutera ważniejsza jest informacja ile kandydat chce zarabiać w nowej pracy – mówi Katarzyna Jesionkiewicz, Recruitment Consultant z firmy doradztwa personalnego PEOPLE.
Przykładowo w Nowym Jorku zabronione jest pytanie kandydatów o historię płac. Kandydaci w Polsce mogą jednak zdecydować w jakiej sytuacji i w jakim kontekście ujawniać takie informacje - mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu People.
oprac. : eGospodarka.pl
Rekrutujemy Mikołaja i jego ekipę. Poradnik dla pracodawców
Jak negocjować wynagrodzenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
5 pytań, które mogą cię zaskoczyć na rozmowie o pracę
Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej?
5 pytań rekrutacyjnych, na które warto się przygotować
Jak sprawną rekrutację widzą sami kandydaci. Co mogą zmienić pracodawcy?
Witam, obecnie przebywam na L4 z powodu ciąży. ZUS niestety wyliczył mi marną podstawę chorobowego, w porównaniu z faktycznie opłacanymi ...
Witam, pracuję na pełen etat na najniższą krajową od września 2017, we wrześniu dostałam aneks do umowy, że wynagrodzenie ulega zmianie ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting