eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Tester oprogramowania

Tester oprogramowania

Zawód testera oprogramowania komputerowego polega na weryfikacji prawidłowego działania systemów, oprogramowania i przeprowadzaniu testów funkcjonalności sprzętu IT (najczęściej w konkretnej firmie). Testowanie oprogramowania jest ściśle powiązane z procesami jego wytwarzania. Jednak testowanie oprogramowania komputerowego polega nie tylko na weryfikacji prawidłowego działania systemów, ale także, a właściwie przede wszystkim, na odkrywaniu błędów i usterek oraz powodów ich wystąpienia. Efektem takich tekstów jest tworzenie nowego oprogramowania oraz ulepszanie już istniejącego.

Czym się zajmuje tester oprogramowania (Zakres obowiązków):


  • współpraca z zespołem analityków, projektantów i programistów
  • weryfikacja i walidacja oprogramowania
  • przeprowadzanie testów różnymi technikami
  • wykrywanie nieprawidłowości
  • raportowanie błędów
  • opracowywanie dokumentacji procesu testowania

Wymagania


W tym zawodzie największą wartość ma praktyka. Szczególnie cenione jest, aby obok praktyki posiadać wykształcenie wyższe techniczne. Odpowiednim kierunkiem studiów będzie np. informatyka lub elektronika. Od osoby na tym stanowisku oczekuje się zwykle znajomości systemów komputerowych od strony użytkownika.

Do wymaganych umiejętności na stanowisku testera oprogramowania zalicza się znajomość języka obcego (j. angielski), umiejętność analitycznego myślenia, posiadanie wiedzy technicznej, a także zdolność do pracy pod presją czasu. Oprócz tego przydatne będą rozwinięte zdolności komunikacyjne i umiejętność posługiwania się konstruktywną krytyką.

Zarobki


Wynagrodzenie za pracę testera oprogramowania zależy od miasta oraz wielkości firmy, w której pracuje. Przykładem jest bardzo widoczna różnica w zarobkach osób, które posiadają certyfikat ISTQB i tymi, które go nie posiadają. Uzyskanie certyfikatu poziomu zaawansowanego nie powoduje znacznego wzrostu pensji (ponad poziom podstawowy), ale już posiadanie wszystkich certyfikatów zaawansowanych jest finansowo motywujące.

Zarobki testera oprogramowania można sprawdzić na stronie:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/it/tester-oprogramowania/

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: tester oprogramowania

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: