eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wysokość wynagrodzenia a produktywność w krajach UE

Wysokość wynagrodzenia a produktywność w krajach UE

2016-11-01 00:36

Wysokość wynagrodzenia a produktywność w krajach UE

Portfel © Pio Si - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zgodnie z podstawowymi zasadami motywowania, poziom wynagrodzeń powinien być powiązany z wydajnością z pracy. Relacja ta ma charakter dwustronny. Wzrost lub spadek wydajności z pracy powinien skutkować zmianami w poziomie wynagrodzeń i odwrotnie – wahania wynagrodzeń zwykle znajdują przełożenie w poziomie efektywności z pracy.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Celem niniejszego artykułu jest analiza kształtowania się poziomu wynagrodzeń w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w latach 2010-2014 a następnie zestawienie ich z wydajnością pracy. Analiza zostanie przeprowadzona na podstawie danych Eurostatu.

Wynagrodzenia


Wynagrodzenia w krajach Unii Europejskiej w latach 2010 - 2014 w ujęciu godzinowym na ogół zwiększały się. W ujęciu nominalnym największy wzrost miał miejsce na Malcie gdzie wynagrodzenia wzrosły o 16,9%. Wysokie wzrosty miały miejsce również na Łotwie i w Szwecji, gdzie także przekroczyły 16%. W czterech krajach wynagrodzenia w ujęciu nominalnym spadły, przy czym największe spadki miały miejsce w Portugalii (-3,4%) oraz na Cyprze (-8,2%). W Polsce zarobki w tym czasie wzrosły o 8,6%, co daje jej miejsce w pierwszej połowie tabeli. Pełne zestawienie wszystkich krajów zaprezentowano na wykresie poniżej.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Zmiana przeciętnych godzinowych wynagrodzeń brutto w latach 2010 – 2014

Wynagrodzenia w krajach Unii Europejskiej w latach 2010 - 2014 w ujęciu godzinowym na ogół zwiększały się.


Produktywność pracy


Podstawowym celem wynagradzania jest motywowanie pracowników do zwiększenia swojej wydajności. Trudnym zadaniem jest jednak przyjęcie odpowiednich kryteriów, które umożliwią jej precyzyjny a zarazem zobiektywizowany pomiar. W tej analizie za wskaźnik efektywności przyjęto stosunek wielkości produkcji (mierzonej Produktem Krajowym Brutto danego państwa) na jednostkę pracy (mierzonej całkowitą ilością przepracowanych godzin). Miara ta dobrze obrazuje produktywność pracowników, gdyż eliminuje różnice wynikające z różnego wymiaru czasu pracy.

Z danych Eurostatu wynika, że najwyższy wzrost produktywności w latach 2010 – 2014 miał miejsce głównie w krajach Europy środkowo-wschodniej. Wskaźnik ten najwyższą wartość osiągnął w Rumunii (18,2%). Dwucyfrowy wynik osiągnęły również takie kraje jak Litwa (14,2%), Łotwa (11,9%) oraz Bułgaria (10%). W zestawieniu wysoko znalazła się również Polska, gdzie produktywność w badanym okresie wzrosła o 9,4%. W rozwiniętych gospodarkach Europy wzrost produktywności był mniejszy i nie przekraczał 4%. Tylko w Wielkiej Brytanii produktywność pracy zmalała. Spadek ten był jednak minimalny i wyniósł 0,1%. Pełne zestawienie wszystkich krajów zaprezentowano na wykresie poniżej.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Zmiana produktywności z pracy w latach 2010 – 2014

Z danych Eurostatu wynika, że najwyższy wzrost produktywności w latach 2010 – 2014 miał miejsce głównie w krajach Europy środkowo-wschodniej. Wskaźnik ten najwyższą wartość osiągnął w Rumunii.


Wynagrodzenia a zarobki– porównanie


Ostatnim etapem analizy jest zestawienie zmian wynagrodzeń ze zmianami w produktywności pracy. Z ekonomicznego punktu widzenia wskaźniki te powinny przyjmować wartości porównywalne. W rzeczywistości jednak często odbiegają one od siebie. Różnice o ile punktów procentowych wynagrodzenia rosły szybciej niż produktywność pracy przedstawiono na wykresie 3. Wartości ujemne oznaczają wyższy wzrost produktywności niż wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Różnica pomiędzy zmianą wynagrodzeń a zmianą produktywności w latach 2010 – 2014

Największa różnica między wzrostem wynagrodzeń a produktywności miała miejsce w takich krajach jak: Szwecja (13,6%), Estonia(12,6%) oraz Malta (11,1%).


Największa różnica między wzrostem wynagrodzeń a produktywności miała miejsce w takich krajach jak: Szwecja (13,6%), Estonia(12,6%) oraz Malta (11,1%). Na drugim biegunie tzn. tam gdzie wynagrodzenia rosły zdecydowanie wolniej niż produktywność znalazły się takie kraje jak Rumunia i Cypr. Różnica ta w tych krajach wyniosła -12,1%. Rumunia jest ciekawym przypadkiem, gdyż produktywność z pracy w tym kraju rosła najszybciej (18,2%) w całej Unii Europejskiej. Wynagrodzenia w tym czasie rosły jednak znacznie wolniej (6,1%). W Polsce, w badanym okresie produktywność wzrosła o 9,4%. Wzrost wynagrodzeń wyniósł natomiast 8,4%, co oznacza, że pensje w Polsce rosły wolniej niż produktywność.

Inny wskaźnik można uzyskać dzieląc procentowy wzrost wynagrodzenia przez procentowy wzrost produktywności. Otrzymana w ten sposób wartość obrazuje ile razy wynagrodzenia rosły szybciej niż produktywność. Wartości mniejsze od 1 oznaczają ile razy wynagrodzenia rosły wolniej. Wskaźnik ten dla poszczególnych krajów przedstawiono na wykresie poniżej.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Ile razy wynagrodzenia rosły szybciej niż produktywność z pracy w latach 2010 – 2014*

Stosunek wynagrodzeń do wydajności z pracy największy był w takich krajach jak Finlandia, Dania oraz Włochy.


Jak widać stosunek wynagrodzeń do wydajności z pracy największy był w takich krajach jak Finlandia, Dania oraz Włochy. Wzrost ten był ponad dziesięciokrotnie szybszy niż wzrost produktywności. Główny wpływ na taki stan rzeczy ma jednak niski wzrost produktywności w tych krajach. Jak wynika z wykresu drugiego, w badanym okresie nie przekroczył on nawet 1%. Wskaźnik dla Polski wyniósł 0,9 co plasuje nasz kraj w drugiej połowie tabeli.

Grzegorz Poręba
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: