eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia osób po 50. roku życia w 2014 roku

Wynagrodzenia osób po 50. roku życia w 2014 roku

2015-07-30 10:20

Wynagrodzenia osób po 50. roku życia w 2014 roku

Ile zarabiały w 2014 roku osoby po pięćdziesiątce? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Mediana wynagrodzeń osób po pięćdziesiątym roku życia wyniosła 4 100 PLN brutto miesięcznie. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku wynika, że pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 50 lat w 2014 roku zarabiali nieznacznie więcej – 4 150 PLN. Co czwarty najniżej opłacany pracownik po pięćdziesiątce zarabiał nie więcej niż 2 830 PLN, a zarobki 75% nie przekroczyły 6 500 PLN.

Przeczytaj także: Key Account Manager - najlepsze stanowisko dla humanisty

W 2014 roku najwięcej zarabiali pracownicy z przedziału wiekowego od 36 do 40 lat. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych wyniosła 5 000 PLN. Wysokość wynagrodzeń osób po pięćdziesiątym roku życia była zbliżona do pensji osób w przedziale 26-30 lat. Najwyższe zróżnicowanie płacowe pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi można było zaobserwować w przedziałach 18-25 i 26-30 lat – 1 100 PLN.

W zależności od kryterium terytorialnego, istnieje niewielka dysproporcja płacowa między wynagrodzeniami osób przed i po 50. rokiem życia. W województwie wielkopolskim oraz śląskim pensje pracowników przed pięćdziesiątką, jak i po, były równe. Najlepszym pod względem wysokości wynagrodzeń było niewątpliwie mazowieckie. Wysokie zarobki osób po pięćdziesiątym roku życia były w województwach dolnośląskim, pomorskim oraz wielkopolskim.

Przyjmując za kryterium szczeble zarządzania, tylko w przypadku pracowników szeregowych wynagrodzenie osób po 50. roku życia było wyższe od młodszych pracowników. Jednak biorąc pod uwagę pierwszy kwartyl, specjaliści, kierownicy jak i dyrektorzy przed pięćdziesiątką zarabiali mniej niż 25% najniżej zarabiających pracowników po 50. roku życia.

Spośród wybranych branż, osoby po pięćdziesiątym roku życia zarabiały mniej przede wszystkim w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu. W telekomunikacji zróżnicowanie wynagrodzeń pomiędzy tymi dwoma przedziałami wiekowymi wyniosło 533 PLN, czyli osoby przed pięćdziesiątką zarabiały o 10% mniej niż osoby po pięćdziesiątym roku życia.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenie całkowite brutto pracowników w poszczególnych przedziałach wiekowych 2014

W 2014 roku najwięcej zarabiali pracownicy z przedziału wiekowego od 36 do 40 lat.


fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenie całkowite brutto pracowników na różnych szczeblach zarządzania w 2014 roku

Tylko w przypadku pracowników szeregowych wynagrodzenie osób po 50. roku życia było wyższe od młodszych pracowników.


fot. mat. prasowe

Tabela 3. Mediana wynagrodzeń pracowników przed i po 50. roku życia w wybranych branżach

Osoby po pięćdziesiątym roku życia zarabiały mniej przede wszystkim w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu.


Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:


wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne.

mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenie całkowite brutto osób przed i po ukończeniu 50. roku życia w 2014 roku

Co czwarty najniżej opłacany pracownik po pięćdziesiątce zarabiał nie więcej niż 2 830 PLN.


górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 4 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 4 500 PLN

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych brutto pracowników przed i po 50-tce w różnych województwach

Wysokie zarobki osób po pięćdziesiątym roku życia były w województwach dolnośląskim, pomorskim oraz wielkopolskim.


dolny kwartyl - wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Informacje o badaniu: 125 624 uczestników, 62,3% osób ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 72,2% ma wykształcenie wyższe, 69,4% zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, 45,1% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach.



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: