eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny

Opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny

Opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny

Opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny - zakres obowiązków i opis stanowiska © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Wychowawca kolonijny/opiekun kolonijny to przede wszystkim opiekun i organizator czasu wolnego dzieci przebywających razem z nim na wypoczynku wyjazdowym (np. kolonie, obozy, zimowiska) lub wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). Jest osobą odpowiedzialną za zapewnienie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieciom i właściwej opieki wychowawczej. Wychowawca ma zazwyczaj pod opieką 20 osób (15 osób w przypadku dzieci do 10 roku życia, liczba osób może się zmniejszyć, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna wymagająca stałej opieki lub pomocy).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania wymienia, kto może być wychowawcą kolonijnym, oraz jakie są jego zadania. Według ustawy do obowiązków wychowawcy w placówce wypoczynku należy w szczególności: zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku, prowadzenie dziennika zajęć, opracowywanie planów pracy wychowawczej grupy, organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia, sprawowanie opieki nad uczestnikami grupy w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom grupy i prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika placówki wypoczynku.

Czym się zajmuje opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny (Zakres obowiązków):


  • zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku
  • opieka nad uczestnikami wypoczynku
  • opracowywanie planów wychowawczych
  • organizacja zajęć uczestnikom wycieczki

Wymagania


Według rozporządzenia MEN w placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być: nauczyciele, studenci szkół wyższych kierunków i specjalności (po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia), których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia, osoby powyżej 18 lat z co najmniej średnim wykształceniem posiadające zaświadczenie o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorzy harcerscy od stopniu co najmniej przewodnika, przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także trenerzy i instruktorzy sportowi. Poza tym trzeba posiadać odpowiednie warunki zdrowotne potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, oraz predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

Na pewno pożądane są w tym zawodzie osoby o dużej dozie cierpliwości i doskonałej organizacji pracy. Komunikatywność, mocny charakter i charyzma również pomogą w spełnianiu obowiązków opiekuna kolonijnego.

Zarobki


Zarobki opiekunów kolonijnych nie są wysokie w porównaniu do obowiązków, jakie są na nich nałożone. Zazwyczaj wynagrodzenie waha się pomiędzy 500 do 1000 zł netto za 2-3-tygodniowy wyjazd. Wychowawca kolonijny ma zazwyczaj zapewniony transport, wyżywienie i noclegi za darmo.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: opiekun kolonijny, wychowawca kolonijny

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: