eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: 5 pytań, których nie zadajemy

Rozmowa kwalifikacyjna: 5 pytań, których nie zadajemy

2015-02-10 13:03

Rozmowa kwalifikacyjna: 5 pytań, których nie zadajemy

Rozmowa kwalifikacyjna © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem,a ten z kolei powoduje, że niejednokrotnie boimy się lub wstydzimy zadawać pytania. Specjaliści HR z firmy Hicron przedstawiają pięć pytań, których najczęściej nie zadają kandydaci do pracy. Czy słusznie?

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: czego nie powinien mówić handlowiec

Bez wątpienia otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to dla poszukującego pracy powód do zadowolenia. Oznacza bowiem, że nasze CV zdołało się wyróżnić spośród dziesiątek, a czasami i setek zgłoszeń. Od tego właśnie momentu rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę - nową pracę. jest nowa praca. Aby wyjść z niej zwycięsko potrzebujemy nie tylko szczęścia, ale i pewności siebie, a tej czasami brakuje. Hicron, integrator systemów IT zatrudniający ponad 250 pracowników, przygotował krótką instrukcję, która sprawdzi się nie tylko w przypadku informatyków. Pięć nigdy nie zadanych w trakcie rekrutacji pytań może dotyczyć także Ciebie.

Pytanie 1: Szukam pracy, mój obecny szef o tym nie wie.
Czy mogę prosić o niekontaktowanie się z moją firmą?


Sporadycznie zdarza się, że rekruterzy decydują się na weryfikację informacji zawartych w CV w poprzednich miejscach pracy kandydata, aby potwierdzić informacje o zakresie obowiązków czy realizowanych projektach. Zazwyczaj obecny szef nie wie o planach pracownika, taki telefon może więc spowodować spore zamieszanie. Co na to dział HR?
– Rozumiemy, że poszukiwanie pracy w trakcie trwania umowy z inną firmą to delikatna kwestia, która wymaga najwyższej dyskrecji. Dlatego prowadząc rekrutację nie kontaktujemy się z obecnym pracodawcą. Ewentualny telefon może zostać wykonany w dalszych etapach, jednak tylko po skonsultowaniu tego z kandydatem. Dobrym sposobem jest także podkreślenie w CV aktualnego miejsca zatrudnienia: to dla rekrutera jasny sygnał, że kontakt telefoniczny mógłby wywołać niepożądane konsekwencje – mówi Marta Zerka, HR Specialist w Hicron.

Telefon lub mail z prośbą o weryfikację to rzadka praktyka. Osoby odpowiedzialne za zatrudnianie nowych pracowników zdają sobie sprawę, że przy okazji rozstania górę mogłyby wziąć np. osobiste uprzedzenia do pracownika i szef mógłby wystawić niezbyt pochlebną opinię. Dlatego też działy HR najczęściej polegają na informacjach zdobytych podczas rozmów oraz – coraz częściej – zadań rekrutacyjnych.

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Pytanie o dodatkowe korzyści pozapłacowe kandydaci często niesłusznie uznają za nietaktowne. Jednak te profity to wizytówka pracodawcy i ważny element motywacyjny.


Pytanie 2: Dostałem do wykonania zadanie, ale mam do niego kilka pytań. Mogę je zadać, czy będzie to źle widziane?


Zadania do wykonania są ważnym elementem rekrutacji, sprawdzającym konkretne umiejętności. Kandydat na specjalistę ds. marketingu może otrzymać prośbę o przygotowanie założeń kampanii produktu, zaś programista – zostać poproszony o weryfikację kodu pod względem zgodności z wzorcami projektowymi i poprawę ewentualnych błędów w tym zakresie. Często podczas wykonywania zadania pojawiają się wątpliwości. Co wtedy? Lepiej zrobić zadanie tak, jak uważamy za stosowne, czy odezwać się do rekrutera z pytaniem?
– Prośba o dodatkowe wyjaśnienia nie jest źle widziana: pytania pokazują, że kandydat przykłada dużą wagę do prawidłowego wykonania zadania i nie boi się poprosić o pomoc, co szczególnie cenimy w przypadku stanowisk nastawionych na pracę zespołową. Zawsze warto rozwiać ewentualne wątpliwości, ponieważ błędnie wykonane zadanie wyklucza z procesu rekrutacji – zaznacza Marta Zerka z Hicron.

Pytanie 3: Jestem ciekaw, jakie benefity pozapłacowe oferuje firma. Mogę zapytać o to na rozmowie?


Praca, zwłaszcza w dużych firmach o rozbudowanej strukturze, często wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla pracowników. W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (tworzonego w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 20 pracowników), pracodawca może np. dofinansować urlop wypoczynkowy, kartę wstępu na fitness, kursy językowe, czy też upominki świąteczne i bony.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: