eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca tymczasowa - rekrutacja krok po kroku

Praca tymczasowa - rekrutacja krok po kroku

2013-05-18 00:20

Przeczytaj także: Agencje zatrudnienia a otwarcie rynku pracy w Niemczech


Krok 3: spotkanie rekrutacyjne
Jeśli po wstępnej rozmowie telefonicznej kandydat wykazał zainteresowanie zaproponowaną ofertą pracy, zostaje zaproszony na spotkanie rekrutacyjne do biura agencji. W przypadku znacznej odległości dzielącej go od jej siedziby, aby nie narażać go na koszty, agencje pracy tymczasowej, w tym agencja Poland Workforce Sp. z o.o., mogą prowadzić rozmowę video poprzez komunikator Skype.

Aby spotkanie rekrutacyjne przebiegło pomyślnie, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, w myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą” warto zadbać o właściwy ubiór. Strój powinien być skromny, niewyzywający, w kolorach stonowanych.

Kategorycznie nie można przychodzić na rozmowę pod wpływem alkoholu. Choć coraz mniej osób dodaje sobie odwagi za pomocą alkoholu tuż przed rozmową kwalifikacyjną, to jednak zdarzają się przypadki, kiedy kandydaci przychodzą na spotkanie po suto zakrapianej imprezie, zapominając, że alkohol nadal utrzymuje się we krwi. W przypadku, gdy pracownik agencji będzie miał wątpliwości co do stanu trzeźwości kandydata, może poprosić o poddanie się badaniu alkomatem.

Na spotkanie dobrze jest wziąć ze sobą swoje CV oraz (jeśli posiadamy) zaświadczenia o odbytych kursach, szkoleniach a także certyfikaty. Ważne, aby w przypadku wyjazdu do pracy za granicę pamiętać o dokumentach poświadczających podleganie w ciągu ostatnich 30 dni pod ustawodawstwo państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma APT.

Przygotowując się do spotkania można też spróbować przewidzieć ewentualne pytania rekrutera i przemyśleć na nie odpowiedzi, także w języku obcym, jeśli jego znajomość jest wymagana w ofercie pracy. Część agencji podczas spotkania aranżuje rozmowę telefoniczną z zagranicznym pracodawcą, aby ten bezpośrednio ocenił zdolności językowe kandydata.

Krok 4: testy praktyczne
W trakcie rekrutacji możliwa jest praktyczna weryfikacja umiejętności wymaganych na danym stanowisku pracy. Niektóre agencje stosują tę metodę przede wszystkim dlatego, aby jak najlepiej dopasować kwalifikacje kandydatów do oczekiwań pracodawcy użytkownika – klienta agencji.

Często podczas rekrutacji sprawdzamy umiejętności praktyczne kandydatów w naturalnym środowisku pracy. W przypadku zawodów niższego szczebla rekrutowani prezentują swoje umiejętności podczas prac fizycznych, takich jak malowanie, murowanie czy sprzątanie. Na spotkanie z rekruterem warto także zabrać zdjęcia i filmy dokumentujące realizację swoich prac – wyjaśnia Seweryn Leszczyński.

Krok 5: podpisanie umowy
Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego, kandydat zostaje zaproszony do siedziby agencji w celu podpisania umowy. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że po wstępnym zrekrutowaniu kandydata przez APT, pierwsza umowa podpisywana jest na okres próbny. Okres próbny jest w tym sensie ostatecznym etapem rekrutacji, pozwalającym na weryfikację dopasowania kandydata do oczekiwań i potrzeb klienta, co wynika z natury pracy tymczasowej jako trójstronnej relacji pomiędzy pracownikiem tymczasowym, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem.

Rekrutacja prowadzona przez agencje pracy tymczasowej nie różni się znacząco od standardowego procesu rekrutacyjnego. Jednak w związku ze specyfiką działania APT i błyskawicznym reagowaniem na pojawiające się oferty pracy, proces rekrutacyjny jest szybki i dynamiczny. Po pozytywnym jego przejściu, wyjazdy do pracy za granicę możliwe są z dnia na dzień. Zostawiając więc swoje CV w bazie agencji, trzeba być przygotowanym na spotkanie rekrutacyjne, nawet natychmiast po kontakcie telefonicznym. Tym samym propozycję pracy możemy otrzymać w przeciągu kilku dni. W dobie wzrastającego bezrobocia warto rozważyć podjęcie tej formy pracy, bowiem jest to szansa na legalne zatrudnienie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: