eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak założyć firmę w UE

Jak założyć firmę w UE

2005-03-31 12:08

Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć


Czy masz prawo, jako przedsiębiorca, nabyć na własność nieruchomości?

Tak. W zależności od rodzaju i rozmiarów prowadzonej działalności możesz wynająć potrzebną Ci nieruchomość, ale jeśli Twoja firma się rozwija, konieczny może okazać się zakup budynków lub gruntu w innym państwie. Jako przedsiębiorca masz do tego prawo zagwarantowane na mocy Traktatu o Wspólnocie Europejskiej. Pewne ograniczenia mogą dotyczyć zakupu ziemi rolnej. Musisz również pamiętać, że dane państwo może zastosować względem Ciebie swoje przepisy dotyczące lokalizacji zakładu ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Przepisy te dotyczą w tym samym stopniu wszystkich przedsiębiorców działających na terytorium danego państwa (krajowych i zagranicznych) i nie jesteś w tym zakresie traktowany ulgowo.

Czy masz wolny wybór miejsca i formy działania?

Tak. Masz prawo swobodnie wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Pewne państwa mogą jednakże uzależniać prowadzenie określonego rodzaju działalności od założenia przedsiębiorstwa określonego rodzaju. Przepisy takie zwykle mają na celu ochronę klienta. Obowiązek prowadzenia działalności w ściśle określonej formie może wiązać się np. z potrzebą zapewnienia odpowiedzialności przedsiębiorcy względem konsumenta, w przypadku, gdy ten ostatni nie jest zadowolony z zakupionej usługi lub towaru, gdyż są one wadliwe.

Z reguły przepisy tego typu nie są skierowane przeciwko obcym przedsiębiorcom i nie mają na celu utrudnienia prowadzenia działalności. Pamiętaj, że wymogi takie dotykają w równym stopniu Polaków, którzy chcą prowadzić działalność za granicą, jak i przedsiębiorstwa zakładane przez obywateli tego państwa.

Nie ma ograniczeń w wyborze państwa Unii, w którym chciałbyś prowadzić swoją firmę. Natomiast wewnątrz państw mogą istnieć przepisy dotyczące lokalizacji określonego rodzaju działalności. Nie powinno Cię to dziwić. Podobne przepisy istnieją w Polsce i trudno byłoby wyobrazić sobie np. założenie na terenie parku narodowego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją mebli.

Co oznacza dla Ciebie zasada traktowania narodowego?

Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską w art. 43, wyznacza tylko ramy swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Na mocy Traktatu polski przedsiębiorca może prowadzić działalność w innym państwie Wspólnoty, jednakże szczegółowe zasady, na jakich można tę działalność prowadzić reguluje prawo wewnętrzne tego państwa. Oznacza to, że np. w kwestii prowadzenia księgowości, opodatkowania, przepisów bhp itd. zastosowanie znajdą przepisy państwa, gdzie działalność jest prowadzona. Z Twojego punktu widzenia ważne są więc przepisy tych państw członkowskich Unii, w których chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą. Na przykład: jeśli chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą w Holandii, będziesz podlegał holenderskim przepisom prawnym dotyczącym działalności gospodarczej.

Pamiętaj, że państwo, w którym prowadzona jest działalność, nie może przedsiębiorców - obcokrajowców traktować gorzej niż własnych przedsiębiorców. Regułą jest tzw. zasada traktowania narodowego. Oznacza ona, że przedsiębiorca polski, który prowadzi swoją firmę np. w Belgii, będzie traktowany tak samo jakby był przedsiębiorcą belgijskim. Obowiązują go te same przepisy prawne. Podobnie Belg, który przyjedzie do Polski, żeby tutaj założyć przedsiębiorstwo, będzie musiał spełnić wszystkie wymogi stawiane polskim przedsiębiorcom.

Jak wygląda praktyka?

Jeśli chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą w innym państwie Wspólnoty, pamiętaj, że będzie ona regulowana przez przepisy prawne tego państwa. Dlatego konieczne jest poznanie wymogów, jakie wybrane przez Ciebie państwo stawia przed przedsiębiorcami. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w Wydziałach Ekonomiczno-Handlowych polskich ambasad za granicą w poszczególnych krajach UE.

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się w niektórych państwach z większymi trudnościami niż w innych (zawiłe przepisy, wysokie podatki, skomplikowane procedury administracyjne przy rejestracji działalności gospodarczej). Zastanówmy się teraz, co musisz zrobić, aby założyć firmę w kilku przykładowych państwach UE.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : www.1Praca.gov.pl www.1Praca.gov.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: