eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy: poznaj potrzeby pracodawcy

Poszukiwanie pracy: poznaj potrzeby pracodawcy

2011-02-02 13:56

Przeczytaj także: Poszukiwanie pracy: jaką branżę wybrać?


Najbardziej podstawowe informacje na temat potrzeb pracodawcy można znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Wymagania, jakie stawia pracodawca w ogłoszeniu są kluczowe. Brak znajomości wymagań z ogłoszenia, na jakie aplikujemy skazuje nas z góry na porażkę. Dlaczego?
  1. Jeśli odpowiadamy na ogłoszenie o pracę, w którym wymagane jest przysłanie listu motywacyjnego to zawsze należy to zrobić. Pracodawca najwidoczniej ma potrzebę poznania jak bardzo pracownikowi zależy na pracy u niego i czy pisze list skierowany do niego.
  2. W liście motywacyjnym należy odnieść się do wymagań, jakie stawia w ogłoszeniu pracodawca. Opisać, w jakim stopniu spełniamy jego wymagania i dlaczego zależy nam na pracy właśnie u niego. Bardzo wielu pracodawców odczuwa potrzebę dowartościowania swojej firmy i chce wiedzieć o tym, że pracownicy chcą pracować właśnie u nich. Więc kiedy widzą, że przez pomyłkę został zaadresowany list motywacyjny do innej firmy lub w ogóle nie ma danych, do kogo jest adresowany, najczęściej taki list nie jest czytany a aplikacja odrzucana.
  3. Jeśli dojdzie mimo wszystko do rozmowy rekrutacyjnej i zostaniemy zapytani, dlaczego aplikowaliśmy na to stanowisko mimo, że nie spełniamy wymagania co do kierunkowego wykształcenia jakie było wymienione w ogłoszeniu, to nie znając tego wymagania również tracimy punkty. Dodatkowo inni kandydaci mogą znać te wymagania znacznie lepiej, przez co mogą pokazać większe zaangażowanie.
Innym źródłem wszelkich informacji jest oczywiście Internet. Solidne przygotowanie do procesu rekrutacyjnego, zakłada obranie jednego kierunku poszukiwań i zawężenie go do konkretnej branży. Dzięki temu można dokładniej zebrać informacje i rozpoznać znacznie lepiej potrzeby pracodawców poprzez poznanie branży, jej specyfiki, rodzaju grup klientów, sytuacji ekonomicznej, rotacji na danych stanowiskach i ruchach na skalę makro w gospodarce.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się tego wszystkiego. Co więcej, nie jesteśmy w stanie poznać wszystkich potrzeb naszych obecnych i potencjalnych pracodawców. Jednak im lepiej się przygotujemy i przeanalizujemy te potrzeby, a następnie rozpoznamy nasze możliwości i zagrożenia, tym większe szanse mamy na świadome zarządzanie zmianą w swojej karierze zawodowej. Tym samym zmniejszamy ryzyko utraty pracy i zwiększamy szanse na awans.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: