eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Negocjowanie podwyżki

Negocjowanie podwyżki

2004-09-14 00:23

Przeczytaj także: Jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia w czasie i po pandemii?


Zrozumiałe argumenty

Proszę przytaczać argumenty, które rzeczywiście nimi są. Uzasadnianie swojej prośby o podwyżkę zdaniami typu "Już od dwóch lat nie mogę sobie pozwolić na urlop" lub "Ale moja koleżanka dostała przecież już podwyżkę" spotka się jedynie z kompletnym brakiem reakcji. Jedynym przekonywującym argumentem są Twoje wyniki w pracy. Dlatego też bardzo ważnym jest, jak już wspomniano na wstępie, by jasno sprecyzować Twoje osiągnięcia dla firmy, a przede wszystkim, czego chcesz dokonać dla niej w przyszłości. Koniecznie wystrzegaj się stawiania przesadzonych żądań.

Jako argument niejeden pracownik wymienia brak podwyżki w ciągu ostatnich pięciu lat, dlatego też chce nadrobić to za jednym razem. Można wówczas powiedzieć jedynie, że miał pecha. Podwyżka bowiem nie przekracza zazwyczaj dziesięciu procent. Większe szanse daje regularne – raz na rok lub dwa lata – ubieganie się o podwyżkę. W końcu niewielka podwyżka nie jest dla pracodawcy, aż tak bardzo dotkliwa. W żadnym wypadku nie uciekaj się do próby szantażu typu "Jeśli nie dostanę podwyżki, przejdę do konkurencji", ponieważ może to odnieść dokładnie odwrotny skutek. Musisz się liczyć z tym, że rzeczywiście otrzymasz propozycję odejścia z firmy. Głupia sprawa, zwłaszcza gdy nie podejmowałeś dotychczas żadnych prób poszukania sobie innej pracy.

Zachowanie spokoju

Jeśli Twoja prośba o podwyżkę spotka się z odmową, nie powinieneś stawać się agresywny, mimo że naprawdę Cię to rozzłościło. Poproś o podanie powodów i dowiedz się, jakie z punktu widzenia szefa musisz spełnić oczekiwania, aby móc liczyć na podwyżkę. Umów się na rozmowę w sprawie podwyżki w innym terminie, za ok. sześć miesięcy. Nie zrażaj się, jeśli nie zostanie Ci podany żaden termin lub będziesz ciągle zbywany według zasady "Jeszcze nie podjąłem w tej sprawie decyzji" lub "Muszę najpierw zapytać XY". Proszę się ciągle dopytywać, kiedy będziesz mógł porozmawiać o swojej pensji lub kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi.

Lista kontrolna

Na koniec lista kontrolna zawierająca najważniejsze aspekty dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Czy przygotowałeś sobie listę argumentów, które przemawiają za Twoją osobą?

2. Pamiętaj, żeby swojego najważniejszego argumentu użyć dopiero na sam koniec.

3. Uświadom sobie, że nie jesteś przecież petentem.

4. Dowiedz się, ile zwykle zarabia się na porównywalnym stanowisku w Twoim zawodzie.

5. Zastanów się, kiedy jest najkorzystniejszy moment na przeprowadzenie rozmowy w sprawie podwyżki pensji.

6. Wytaczaj jedynie zrozumiałe argumenty

7. W razie, gdyby Twoja prośba o podwyżkę była systematycznie zbywana, nie zrażaj się i co jakiś czas dopytuj się o nią.

poprzednia  

1 2

oprac. : jobpilot jobpilot

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: