eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca w Unii po 1 maja 2004

Praca w Unii po 1 maja 2004

2004-05-17 23:59

Sądzę, że od bieżącego roku pierwszy maja nie będzie się nam tylko kojarzył z przebrzmiałymi pochodami lub długim weekendem. W tym roku dzień ten zyskał nowe znaczenie w historii Polski, stał się momentem naszego wejścia do Unii Europejskiej. Członkostwo Polski w tej organizacji niesie za sobą liczne zmiany w prawodawstwie, również w obszarze rynku pracy.

Przeczytaj także: Praca w instytucjach UE

Obecnie nasze członkostwo w Unii nie pozwala nam swobodne podejmowanie pracy we wszystkich krajach UE - ma to nastąpić przed 1 maja 2009. Jednakże pojawiły się liczne, korzystne zmiany w zakresie dostępu Polaków do zatrudnienia w pastwach unijnych.

Bez wcześniejszego ubiegania się o zezwolenie już teraz Polacy mogą korzystać z firm pośrednictwa pracy i podejmować zatrudnienie w 9 nowych krajach Unii oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dostęp do rynków pracy w innych państwach UE zostanie zmieniony i wprowadzone zostaną ułatwienia w legalnym podejmowaniu zatrudnienia.

Oto państwa, które udostępniły swoje rynki pracy:

Irlandia - nie ma ograniczeń w dostępie do rynku pracy, jednak korzystanie z wybranych świadczeń społecznych zależy od stażu pracy w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Wieka Brytania - nie ma ograniczeń, jednakże istnieje wymóg rejestracji za pomocą oświadczenia, które należy złożyć na 30 dni od momentu podjęcia pracy. Rejestracja ta jest płatna a jej koszt wynosi 50 GBP, zaś korzystanie z wybranych świadczeń społecznych zależy od stażu pracy w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Szwecja - rządowy projekt ograniczenia dostępu do pracy został odrzucony 28.04 przez parlament, nieoficjalne informacje wskazują, że oznacza to brak ograniczeń w dostępie do zatrudnienia na zasadach takich, jak dla pozostałych członków unii. Opinii publicznej nie podano jeszcze szczegółów.

Dania - 20.04 zdecydowano o połączeniu zezwolenia na pracę z zezwoleniem na zamieszkanie. Dokument ten będzie udzielany po wykazaniu (zgodnego z duńskimi normami) zatrudnienia, niezależnie od sytuacji na rynku pracy. Czas oczekiwania na zezwolenie ma nie być dłuższy niż kulka tygodni.

Finlandia - zezwolenia dla cudzoziemców mają być tu zastąpione decyzjami (koszt około 26 Euro), konieczne jednak będą badania rynku pracy. Zezwolenia nie będą wymagane w przypadku pracy w rolnictwie i ogrodnictwie.

Holandia - jeszcze przez 2 lata będą konieczne zezwolenia na pracę, jednak w wybranych sektorach (ogłaszanych w miarę pojawiających się potrzeb) uproszczono zasady ich otrzymywania.

Norwegia - pozostawiono wymóg posiadania zezwolenia na podjęcie zatrudnienia

Włochy - przez następne 2 lata pozostaną ograniczenie, ale wprowadzony zostanie kontyngent dla nowych państw członkowskich, w 2004 roku 20 000 osób ma mieć prawo do pracy bez ograniczenia. W przyszłym rok kontyngent ma być powiększony.

Do państw, które utrzymały ograniczenie dostępu do pracy należą:

Austria - ograniczenia mają trwać przez następne 7 lat, jednak oczekuje się zawarcia umów dwustronnych

Francja - obecnie pewne jest, że ograniczenia będą istniały do 2006 roku, jednak rozważane jest ich przedłużenie o kolejne 3 lata. Niezmiennie konieczne są umowy o zatrudnieniu stażystów i pracownikach sezonowych

Islandia, Luksemburg, Lichtenstein, Belgia, Portugalia - ograniczenia w zatrudnieniu o 2006 roku

Niemcy - przewidywany jest 7 - letni okres funkcjonowania ograniczeń, obecnie wprowadza się rozwiązania przejściowe na 2 lata, obowiązują umowy dwustronne

Szwajcaria - ograniczenia dostępu do pracy będą istnieć do 2011 roku, prowadzone są negocjacje dotyczące kontyngentów pracowników

Do dziś nie wszystkie państwa podjęły decyzję dotyczącą zatrudniania obcokrajowców, w skład tych krajów wchodzi:

Grecja - decyzje podejmie nowy rząd

Hiszpania - obowiązuje umowa o wzajemnym przepływie pracowników

We wszystkich państwach członkowskich przy wydawaniu zezwoleń na pracę obywatele polscy będą traktowani preferencyjnie w stosunku do pracowników pochodzących z państw nie należących do Unii Europejskiej. Legalnie zatrudnieni pracownicy z Polski będą mieli takie same prawa, jak pracownicy lokalni. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego i uznawanie kwalifikacji zawodowych będzie następowało zgodnie z przepisami europejskimi.

oprac. : Aldona Klimkiewicz / MostWanted! MostWanted!

Więcej na ten temat: unia europejska, ue, rynek pracy, praca, praca w unii

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: