eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Niższe wynagrodzenia menedżerów w Polsce

Niższe wynagrodzenia menedżerów w Polsce

2009-12-09 10:01

Przeczytaj także: Wynagrodzenia menedżerów w Polsce I poł. 2011


Główne wnioski z międzynarodowego badania Hay Group to:
  • Polska zajmuje obecnie 22 miejsce na świecie pod względem siły nabywczej zarobków krajowych menedżerów i nadal należy do europejskiej czołówki.
  • Polskich menedżerów oraz pracowników biurowych dzieli przepaść płacowa. Nasz kraj plasuje się obecnie na 11 miejscu wśród 55 państw o największych różnicach między zarobkami menedżerów i pracowników biurowych.
Badanie pokazuje, iż pod względem siły nabywczej – wartość płac otrzymywanych przez polskich menedżerów nadal należy do najwyższych na świecie. Pod tym względem Polska wyprzedza m.in. Stany Zjednoczone (które uplasowały się na 30 miejscu w rankingu), Niemcy (36 miejsce), Wielką Brytanię (43 miejsce) oraz Francję (47 miejsce).

Polska znalazła się także w gronie państw, w których zauważyć można największe dysproporcje między pensjami menedżerów wyższego szczebla oraz pracowników biurowych. Różnice w poziomie wynagrodzeń kadry zarządzającej oraz pracowników biurowych są w naszym kraju zdecydowanie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Co więcej – przewyższają nawet poziom różnic płacowych odnotowany w Rosji (która uplasowała się na 14 miejscu w rankingu) czy w sąsiednich Czechach (20 miejsce) i na Słowacji (27 miejsce).

„Wynagrodzenia menedżerów w Polsce mają większą siłę nabywczą dzięki wyższym wynagrodzeniom brutto i niższym kosztom utrzymania niż na przykład w Rosji. Natomiast różnice płacowe są wysokie nie tylko w porównaniu z Europą Zachodnią, ale też w zestawieniu z Czechami i Słowacją” – komentuje Mirosława Kowalczuk, ekspert Działu badań wynagrodzeń Hay Group Polska.

Jedną z przyczyn istniejących różnic płacowych jest niedobór wykwalifikowanych menedżerów:

"Wysoki poziom płac menedżerów ukształtował się w czasach dynamicznego rozwoju gospodarczego w latach dziewięćdziesiątych, kiedy jednocześnie na rynku zauważalny był brak doświadczonych kadr kierowniczych. Wysoki poziom wyjściowy oraz dobra koniunktura gospodarcza ostatnich lat spowodowały utrzymanie płac wysokim poziomie" – twierdzi Mirosława Kowalczuk. "W tym samym czasie, z powodu wysokiego bezrobocia, rynek pracy na niższych stanowiskach był rynkiem pracodawców, co pozwalało utrzymywać płace zarówno dla pracowników biurowych i fizycznych na niskim poziomie. To zróżnicowane tempo wzrostu wynagrodzeń dla stanowisk kierowniczych oraz wykonawczych przyczyniło się do dużego wskaźnika różnic płacowych. Różnica jest wciąż widoczna, mimo dużych wzrostów wynagrodzeń, z którymi mieliśmy do czynienia w 2008 roku" – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Informacje o badaniu
Raport o wynagrodzeniach kadry zarządzającej „Top Executive 2009” opracowany został przez Dział badań wynagrodzeń Hay Group (Reward Information Services Hay Group). W tegorocznej edycji badania analizowano dane 1291 menadżerów z 271 polskich firm, reprezentujących wszystkie najważniejsze gałęzie i branże gospodarki. Badanie objęło sektor produkcyjny, FMCG, bankowy, ubezpieczeń i TFI, sprzedaży detalicznej oraz farmaceutyczny. Analiza wysokości wynagrodzeń przeprowadzona została w oparciu o dane z okresu od 1 września 2008 roku do 31 sierpnia 2009 roku. Raport o wynagrodzeniach najwyższej kadry zarządzającej 2009 powstał w oparciu o dane zgromadzone w czasie całorocznego cyklu badań płac i świadczeń dodatkowych Podstawowym źródłem danych były kwestionariusze, obejmujące informacje nt. praktyk i polityki wynagrodzeń na najwyższych stanowiskach. Pod uwagę brano również dane dotyczące wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej z badań sektorowych oraz indywidualnych projektów badawczych prowadzonych przez konsultantów Hay Group.

Raport „Global Management Pay Report” dotyczący wynagrodzeń kadry zarządzającej na świecie opracowany został przez międzynarodową firmę doradczą Hay Group. Badanie objęło dwa kluczowe wskaźniki dotyczące wynagrodzeń wykwalifikowanej kadry menedżerskiej. Są to: siła nabywcza płac menedżerów oraz różnice w poziomach wynagrodzeń między menedżerami i pracownikami biurowymi.W tegorocznej edycji badania uwzględnione zostały dane dotyczące płac menedżerów i pracowników biurowych z 56 państw świata. Wyniki badania opracowane zostały w oparciu o międzynarodową bazę danych o wynagrodzeniach HayGroup PayNet.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: